Kakao, czyli napój bogów

 

Szwedzki przyrodnik i lekarz Karol Linneusz (1707-1778) nazwał kakao boskim napojem. Na dworze króla Hiszpanii – Karola V stało się ono prawdziwym eliksirem miłości. My również cenimy jego aromat, kuszący smak, a także walory zdrowotne.

Kakaowiec  właściwy to tropikalne, wiecznie zielone drzewo o kulistej i gęstej koronie, pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Jego owocem jest wydłużona i żółtozielona lub pomarańczowa jagoda. W jej miąższu kryje się kilkadziesiąt nasion, zwanych ziarnem kakaowym.

Pasjonująca historia kakao sięga czasów Azteków i Majów. Podczas swoich obrzędów pili oni właśnie ten napój. Ziarna kakaowca były dla nich niezwykle cenne i służyły jako środek płatniczy. Ostatni władca Azteków, Montezuma korzystał z kakao jako afrodyzjaku. Aby zaspokoić jednej nocy kilka ze swoich 600 żon, wypijał ten miłosny napitek każdego wieczoru. Cortes – słynny zdobywca Meksyku – również zachwycony był mocą energii kakao. W XVI w. on właśnie przywiózł ziarno kakaowe do Europy. Hiszpanom zawdzięczamy także osłodzenie gorzkiego wcześniej napoju.

Kakao wyróżnia się nie tylko bogatą historią, ale również – właściwościami zdrowotnymi. Proszek 16% jest bogatym źródłem cynku (6,56 mg/100 g). Minerał ten jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego stanu skóry, włosów i paznokci. Oddziałuje na układ immunologiczny i utrzymanie prawidłowego wzroku. Nie bez przyczyny nazywany jest męskim pierwiastkiem. Wpływa bowiem na odpowiedni poziom testosteronu oraz na płodność i rozmnażanie. Jest też niezbędny do prawidłowego odczuwania smaku i zapachu.

Innym ważnym pierwiastkiem, który również znajdziesz w kakao jest potas. Pomaga on w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Kakao jest też źródłem białka, tłuszczu, węglowodanów i fosforu.

Kakao to także bogate źródło magnezu. Jest to jeden z najbardziej zaangażowanych we wszystkie procesy w organizmie pierwiastek. Odpowiada za budowę kości, zębów i kurczliwość mięśni. Ważnym składnikiem kakao jest też teobromina, działająca pobudzająco i odprężająco, a także stosowana w leczeniu m. in. niewydolności krążenia. Kakao często podaje się sportowcom, dzieciom i młodzieży, gdyż regeneruje organizm po wysiłku fizycznym i umysłowym.

Dodać należy, że według badań holenderskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Bithoven, mężczyźni, którzy regularnie piją kakao, mają niższe ciśnienie krwi i rzadziej zapadają na choroby serca. Jest to zasługą m. in. przeciwutleniaczy, znajdujących się w tym egzotycznym napoju. Nie polecamy go niestety osobom chorym na artretyzm (dnę). Pamiętajmy też, że napój Montezumy jest kaloryczny.

Warto podkreślić, że zdrowsze i mniej tuczące jest kakao naturalne, niebłyskawiczne. Do rozpuszczalnego dodawany jest cukier, emulgatory, aromaty, a czasem także i sól.

Oprócz wspomnianych wyżej zastosowań w kuchni i sypialni, kakao jest też używane w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Masło kakaowe służy do wyrobu maści i czopków. Powstają z niego także kremy nawilżające i szminki. Z kakao produkuje się również czekoladę. Ale to już temat na osobny wpis…

Co powiecie na kubek boskiego napoju na śniadanie?

Napisz do nas

Al. Jana Pawła II 80 (II piętro), 00-175 Warszawa

tel. +48 22 635 80 41

fax +48 22 653 73 10

biuro@lekam.pl