Czym objawia się niedobór witaminy A?

  • Post Author:
  • Post Category:Profilaktyka

Masz problemy ze skórą, włosami i paznokciami, słabo widzisz po zmierzchu? To mogą być objawy niedoboru witaminy A. Dowiedz się, jakie jeszcze dolegliwości są związane z jej deficytami w organizmie.

Z powodu braku witaminy A nasza skóra pokrywa się wysypką, łuszczy się i pęka. Na kolanach, ramionach, łokciach i udach może stać się wysuszona i szorstka. Jej stanu nie zdołamy poprawić używając kremu lub balsamu. Niedobory witaminy A sprawiają również, że paznokcie są kruche i wolniej rosną. Łamliwe, matowe i rzadsze stają się także włosy.

Deficyt witaminy A może też powodować wysychanie spojówek i podrażnienia oczu. Jej niedobór jest także odpowiedzialny za opóźnioną akomodację oka (dostosowanie się do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach) w ciemnościach oraz niedowidzenie w mroku, czyli tzw. kurzą ślepotę. W dłuższej perspektywie brak witaminy A w organizmie może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzorku.

Niedobór witaminy A u kobiet wpływa również na zaburzenia miesiączkowania i płodności, a u mężczyzn – na problemy z płodnością. Częstym objawem jej deficytu u osób starszych jest natomiast dzwonienie w uszach.

Długotrwały brak może też skutkować wzmożoną zachorowalnością na katar, zapalenie płuc lub oskrzeli. Stanowi także przyczynę nieżytu żołądka oraz okrężnicy. Niedobór witaminy A wpływa ponadto na zahamowanie wzrostu i rozwoju dzieci. Może powodować również zmiany w układzie nerwowym.

Ostatnia modyfikacja 27 czerwca 2020