Objawy braku cynku

  • Post Author:
  • Post Category:Profilaktyka

Niedobory cynku mogą skutkować wieloma dolegliwościami. Deficyt tego pierwiastka wpływa niekorzystnie na stan naszych włosów, skóry i paznokci. Brak cynku może być także odpowiedzialny za problemy w zrzuceniu zbędnych kilogramów, a nawet męską niepłodność.

Jednym z częstszych objawów deficytu cynku jest nadmierne przesuszenie i wypadanie włosów. Charakterystyczny jest także brak odczuwania bólu przy ich wyrywaniu, co jest związane z osłabieniem narządów zmysłów. Niedobór tego mikroelementu wpływa również na łamliwość paznokci i występowanie białych plamek na ich płytkach. Niedostatek cynku może się także objawiać wystąpieniem niekorzystnych zmian na skórze, np. trądziku, tzw. zajadów i rozstępów.

Brak cynku w organizmie może ponadto wpływać na obniżenie odporności i podatność na infekcje. W związku z niedoborami cynku kobiety skarżą się również na rozregulowanie cyklu miesiączkowego, natomiast mężczyźni – na spadek libido.

W wyniku braku cynku pojawiają się także trudności z gojeniem ran, brak apetytu, zaburzenia smaku i węchu. Znaczne niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do zahamowania wzrostu, opóźnienia dojrzewania płciowego i zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Ostatnia modyfikacja 27 czerwca 2020