Jak zadbać o wzrok czyli dieta korzystna dla oczu

  • Post Author:
  • Post Category:Wzrok

Aby uniknąć takich dolegliwości związanych z oczami, takich jak podrażnienie, zaczerwienienie czy suchość, nie wystarczy tylko zewnętrzna pielęgnacja. Niezbędna jest także odpowiednia dieta. Dlatego dostarczaj organizmowi odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych, które wzmocnią wzrok. Dobrze zbilansowana dieta może pomóc w zachowaniu dobrego wzroku na długie lata. W tym artykule wyjaśniamy, jakie witaminy, minerały i związki są najważniejsze dla zdrowych oczu.

Witaminy są niezbędne dla oczu

Około 760 na 100.000 mieszkańców państw należących do UE ma uszkodzony wzrok na skutek zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Chorobom tym sprzyjają cukrzyca, otyłość i starzenie się organizmu. Upośledzenie wzroku nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia, ale pogarszający się wzrok może poważnie ograniczać niezależność, poruszanie się oraz obniżać jakość życia. W przypadku obu tych chorób głównym czynnikiem ryzyka są uszkodzenia spowodowane procesami utlenianiem. Jest coraz więcej danych na to, że antyoksydanty, a w szczególności witamina A, C i E łącznie z barwnikami karotenoidowymi, luteiną i zeaksantyną, przyczyniają się do zapobiegania i opóźnienia początku utraty wzroku w podeszłym wieku.

Co zrobić, aby alergia nie doskwierała aż tak bardzo?

Alergie nie odpuszczają! Nie jest to, jakby sądziła większość, domena wiosny. Uczulenia trwają przez cały rok. Doskwierać potrafią nie tylko pyłki roślin, ale także sierść pupili, kurz, nie wspominając o alergiach pokarmowych. Czy w walce z cieknącym nosem, załzawionymi oczami i wysypkami ...
Czytaj Dalej

Witamina A ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów siatkówki

Aby długo zachować prawidłowy wzrok, dbaj o obecność w diecie produktów zawierających witaminę A. Jej niedobór w organizmie prowadzi do „kurzej ślepoty”, czyli niedowidzenia w warunkach niskiego natężenia światła. Jest także wymieniany wśród przyczyn choroby oczu zwanej zwyrodnieniem plamki żółtej lub zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem. Deficyt witaminy A – jako odpowiedzialnej za zdrowe błony śluzowe – przyczynia się także do wystąpienia tzw. zespołu suchego oka.

Źródłami witaminy A w naszej diecie są zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie występuje w formie retinolu i jego pochodnych, jak i roślinnego (gdzie jest obecna w postaci karotenoidów, m. in. betakarotenu). Retinol i jego pochodne obecne są w podrobach, niektórych gatunkach ryb i jajach. Najwięcej betakarotenu znajduje się w marchwi, szpinaku, papryce, cykorii, sałacie, brokułach, pomidorach, a z owoców – w morelach, brzoskwiniach, melonach i mango.

Pozostałe składniki odżywcze dla lepszego widzenia

W Twoim jadłospisie powinny się znaleźć również produkty bogate w witaminy C i E. Ich częste spożywanie może pomagać w zapobieganiu oraz w opóźnieniu rozwoju zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Witamina C znajduje się w warzywach i owocach. Jej najbogatszymi źródłami są czarne porzeczki i natka pietruszki. Witamina E obecna jest w tłuszczach roślinnych, produktach zbożowych i warzywach.

Kolejnymi ważnymi dla zdrowia oczu składnikami diety są luteina i zeaksantyna. Podobnie jak wspomniane wyżej witaminy, odgrywają one istotną rolę w zapobieganiu i opóźnianiu początku utraty wzroku w podeszłym wieku. Uważa się, że wysokie stężenie tych substancji we krwi może chronić siatkówkę oka przed uszkadzającym wpływem promieniowania świetlnego. Oba związki są obecne m. in. w kapuście włoskiej, szpinaku, brokułach, zielonym groszku, dyni, papryce, kukurydzy, kiwi, winogronach i pomarańczach.

Minerały i kwasy omega-3 też są niezbędne dla oczu

W trosce nie tylko o oczy, ale też ogólną dobrą kondycję organizmu zadbaj, aby w diecie była odpowiednia dawka kwasów omega-3. Znajdziesz je w rybach, skorupiakach, tofu, migdałach, orzechach włoskich oraz w niektórych olejach roślinnych. Badania sugerują, że również kwasy Omega-3 mogą odgrywać znaczącą rolę w zapobieganiu zwyrodnieniu plamkowemu.

Dodaj do jadłospisu także produkty bogate w cynk, który wpływa na utrzymanie dobrego wzroku. Jego niedobory mogą być przyczyną zaburzeń w adaptacji do ciemności, a u osób starszych – zwyrodnienia plamki żółtej. Aby dostarczyć organizmowi dostateczną ilość cynku, jedz owoce morza, ryby, chude mięso, drób, jaja, żółty ser, orzechy i pestki dyni.

female eye with long lashes

10 produktów, które mają korzystny wpływ na wzrok

Czy wiesz, że odpowiednia dieta pomaga dłużej zachować prawidłowy wzrok? Poznaj produkty spożywcze, dzięki którym zadbasz o oczy. 1.Pietruszka (natka) Skarbnica beta-karotenu, który nasz organizm przekształca w witaminę A. Pomaga ona zachować prawidłowy wzrok. Właśnie z powodu jej zawartości, natkę ...
Czytaj Dalej

Dieta dla oczu – co jeść, żeby wzmocnić wzrok?

Witaminy

  • A (beta-karoten) – marchew, warzywa ciemno-liściaste, pomidory, brzoskwinie
  • C – natka pietruszki, warzywa kapustne, papryka, czarne porzeczki, truskawki, kiwi, cytrusy
  • E – oleje roślinne (głównie słonecznikowy), pestki słonecznika, dyni, orzechy, sezam

Antocyjany – borówki, czarne jagody, aronia, wiśnie, żurawiny, truskawki, owoce czarnego bzu

Składniki mineralne

  • Cynk – ryby, jaja, pieczywo pełnoziarniste
  • Miedź – owoce morza, orzechy, awokado
  • Mangan – orzechy, ciemne pieczywo, fasola, groch, czarne jagody
  • Selen – ryby morskie, owoce morza, orzechy, kiełki pszenicy, czosnek, cebula

Luteina – jarmuż, szpinak, natka pietruszki, sałata, żółte warzywa

Zeaksantyna – pomarańczowe i zielone warzywa, nektarynki, jeżyny, agrest, awokado

Ponadto pamiętaj, że – poza urozmaiconą dietą – w dbaniu o dobry wzrok pomogą Ci: noszenie okularów przeciwsłonecznych, rezygnacja z palenia tytoniu, regularne kontrolowanie wzroku i innych chorób, które zwiększają ryzyko powstawania schorzeń oczu (np. nadciśnienia).

Eureye Study into Visual Disability due to AMD. Study Coordinator, Professor Fletcher, London School of Hygiene and Tropical Medicine (due to report in 2003)
Seddon, J. M.; Ajani, U. A.; Sperduto, R. D. et al. (1994) Dietary carotenoids, vitamins A, C and E, and advanced age-related macular degeneration. Journal of the American Medical Association 272 1413-1420

Warto przeczytać:

Biofermenty w kosmetykach

Lepsze zbadanie tkanek ludzkich i osiągnięcia w dziedzinie biologii mikroorganizmów pozwoliły na opracowanie technik zwiększających biodostępność czynników dozowanych na skórę. Po latach badań okazało się, że jednym z kluczowych elementów skóry jest jej mikroflora. Oddziaływanie nieszkodliwych grzybów i bakterii z komórkami ludzkimi kazało się równie ...
Czytaj Dalej

Cynk na trądzik

Wszyscy jesteśmy świadomi silnego wpływu naszego stanu zdrowia na wygląd. Nie tylko przeziębienie i silne przemęczenia mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry, ale także niedobory podstawowych witamin i minerałów znacznie przekładają się na stan wizualny. Cynk stanowi prawdopodobnie jeden ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 1 sierpnia 2020