WHO o eliminowaniu niedoborów witaminy A na świecie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedobór witaminy A jest problemem zdrowia publicznego w ponad połowie krajów świata. Deficyty tej witaminy występują zwłaszcza w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej, a najciężej dotykają dzieci i kobiety ciężarne w krajach rozwijających się. Niedobór witaminy A jest główną przyczyną utraty wzroku u dzieci, zwiększa także ryzyko ciężkiego zachorowania i śmierci z powodu chorób zakaźnych. U kobiet w ciąży powoduje nocną ślepotę i może zwiększać ryzyko śmierci.

Eksperci WHO szacują, że 250 milionów dzieci w wieku przedszkolnym ma deficyt witaminy A. Niedobór tej witaminy u dzieci powoduje poważne uszkodzenia wzroku i ślepotę. Zwiększa też znacznie ryzyko ciężkiej infekcji, a nawet śmierci, z powodu powszechnych chorób, takich jak biegunka czy odra. WHO alarmuje, że każdego roku nawet do 500 000 dzieci z niedoborem witaminy A traci wzrok. Połowa z nich umiera w ciągu 12 miesięcy od oślepnięcia.

Specjaliści uważają, że na obszarach, w których występuje deficyt witaminy A, objęta może nim być znaczna część ciężarnych. U kobiet w ciąży na tych terenach niedobór daje o osobie znać zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży, gdy zapotrzebowanie nienarodzonego dziecka i matki na witaminę A jest najwyższe. O niedoborach świadczy występująca często w tym okresie nocna ślepota. Dalszych badań wymaga wpływ deficytu witaminy A na zakażenie wirusem HIV dziecka przez matkę.

Celem WHO na całym świecie jest eliminacja niedoborów witaminy A i ich – wspomnianych wyżej – konsekwencji. Aby skutecznie zwalczać deficyty, organizacja rekomenduje karmienie niemowląt piersią oraz krótkotrwałe programy suplementacji w połączeniu z rozwiązaniami trwałymi, takimi jak propagowanie diety bogatej w witaminę A i wzbogacanie żywności.

W 1998 uruchomiono globalny program dotyczący witaminy A. Ponadto w ostatnich latach WHO, UNICEF i inne organizacje wpierały potrzebujące kraje w suplementacji witaminy A. Szacuje się, że – w powiązaniu z innymi programami interwencyjnymi – suplementacja witaminą A pozwoliła uniknąć 1,25 miliona zgonów w 40 krajach.

(Opracowano na podstawie: http://www.who.int/nutrition/topics/vad/en/)

Ostatnia modyfikacja 22 lutego 2015

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.