Kakao, czyli napój bogów

 

Szwedzki przyrodnik i lekarz Karol Linneusz (1707-1778) nazwał kakao boskim napojem. Na dworze króla Hiszpanii – Karola V stało się ono prawdziwym eliksirem miłości. My również cenimy jego aromat, kuszący smak, a także walory zdrowotne.

Kakaowiec  właściwy to tropikalne, wiecznie zielone drzewo o kulistej i gęstej koronie, pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Jego owocem jest wydłużona i żółtozielona lub pomarańczowa jagoda. W jej miąższu kryje się kilkadziesiąt nasion, zwanych ziarnem kakaowym.

Pasjonująca historia kakao sięga czasów Azteków i Majów. Podczas swoich obrzędów pili oni właśnie ten napój. Ziarna kakaowca były dla nich niezwykle cenne i służyły jako środek płatniczy. Ostatni władca Azteków, Montezuma korzystał z kakao jako afrodyzjaku. Aby zaspokoić jednej nocy kilka ze swoich 600 żon, wypijał ten miłosny napitek każdego wieczoru. Cortes – słynny zdobywca Meksyku – również zachwycony był mocą energii kakao. W XVI w. on właśnie przywiózł ziarno kakaowe do Europy. Hiszpanom zawdzięczamy także osłodzenie gorzkiego wcześniej napoju.

Kakao wyróżnia się nie tylko bogatą historią, ale również – właściwościami zdrowotnymi. Proszek 16% jest bogatym źródłem cynku (6,56 mg/100 g). Minerał ten jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego stanu skóry, włosów i paznokci. Oddziałuje na układ immunologiczny i utrzymanie prawidłowego wzroku. Nie bez przyczyny nazywany jest męskim pierwiastkiem. Wpływa bowiem na odpowiedni poziom testosteronu oraz na płodność i rozmnażanie. Jest też niezbędny do prawidłowego odczuwania smaku i zapachu.

Innym ważnym pierwiastkiem, który również znajdziesz w kakao jest potas. Pomaga on w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Kakao jest też źródłem białka, tłuszczu, węglowodanów i fosforu.

Kakao to także bogate źródło magnezu. Jest to jeden z najbardziej zaangażowanych we wszystkie procesy w organizmie pierwiastek. Odpowiada za budowę kości, zębów i kurczliwość mięśni. Ważnym składnikiem kakao jest też teobromina, działająca pobudzająco i odprężająco, a także stosowana w leczeniu m. in. niewydolności krążenia. Kakao często podaje się sportowcom, dzieciom i młodzieży, gdyż regeneruje organizm po wysiłku fizycznym i umysłowym.

Dodać należy, że według badań holenderskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Bithoven, mężczyźni, którzy regularnie piją kakao, mają niższe ciśnienie krwi i rzadziej zapadają na choroby serca. Jest to zasługą m. in. przeciwutleniaczy, znajdujących się w tym egzotycznym napoju. Nie polecamy go niestety osobom chorym na artretyzm (dnę). Pamiętajmy też, że napój Montezumy jest kaloryczny.

Warto podkreślić, że zdrowsze i mniej tuczące jest kakao naturalne, niebłyskawiczne. Do rozpuszczalnego dodawany jest cukier, emulgatory, aromaty, a czasem także i sól.

Oprócz wspomnianych wyżej zastosowań w kuchni i sypialni, kakao jest też używane w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Masło kakaowe służy do wyrobu maści i czopków. Powstają z niego także kremy nawilżające i szminki. Z kakao produkuje się również czekoladę. Ale to już temat na osobny wpis…

Co powiecie na kubek boskiego napoju na śniadanie?

Ostatnia modyfikacja 29 lipca 2020