Cynek dla sportowca

 

Mimo, że cynk występuje w organizmie jedynie w śladowych ilościach, bez niego nie mogłyby prawidłowo przebiegać istotne procesy. Pierwiastek odpowiada za skład wielu enzymów regulujących aktywność organizmu.

Cynk pomaga optymalizować przemianę materii, działanie układu odpornościowego i prawidłową gospodarkę hormonalną, przyspiesza też regenerację po ciężkim wysiłku.

Aktywność fizyczna, podejmowana czy to w celach rekreacyjnych, czy treningowych to dla organizmu ciężka fizyczna praca wymagająca kooperacji wszystkich układów, od mięśniowego przez nerwowy po hormonalny. W czasie każdego treningu zwiększa się tempo przemiany materii, wzrasta bowiem zapotrzebowanie na energię zużywaną przez pracujące mięśnie. Co więcej, wydzielane są hormony (m. in. adrenalina, dopamina ale też duża ilość endorfin) regulujące procesy aktywności fizycznej. Pamiętajmy bowiem, że w tym czasie wszystkie partie mięśni oplecione gęstą siecią połączeń nerwowych muszą zapewnić koordynacje na najwyższym poziomie.

W związku z dużym wysiłkiem fizycznym, wyzwalają się znaczne ilości ciepła, więc dla zapewnienia właściwej termoregulacji organizm wydziela pot. W wydzielinie tej oprócz znacznej ilości wody znajduje się wiele substancji mineralnych, tłuszcze, a nawet witaminy. W konsekwencji zachodzącej termoregulacji dochodzi do strat wielu składników pokarmowych, w tym cynku.

Aktywność fizyczna będąca jednym z podstawowych warunków kształtowania tężyzny fizycznej, zachowania zdrowia organizmu i formy na długie lata powoduje zwiększenie popytu na wiele substancji wspierających mechanizmy tej ciężkiej pracy. Bez właściwej suplementacji cynku organizm zmuszany do wysokiej aktywności fizycznej może nie funkcjonować właściwie. Zaburzona jest współpraca odpowiednich struktur, a regeneracja sił trwa dłużej niż zwykle powodując spadek formy i wydolności- skutki odwrotne do zamierzonych.

Bezkonkurencyjną propozycją dla ludzi aktywnych jest suplement diety Cynek, kryjący w sobie dobrze przyswajalny chelat cynku o przedłużonym uwalnianiu w połączeniu z witaminą A. Osoby aktywne nie mogą bowiem pozwolić sobie na to, aby niedobór występującego w organizmie w śladowych ilościach mikroelementu stał się przyczyną zaburzeń w skali makro!