Rola cynku w procesie widzenia

  • Post Author:
  • Post Category:Wzrok

W prawidłowym procesie widzenia znaczącą rolę odgrywa siatkówka oka, będąca błoną ulokowaną w tylnej części gałki ocznej. Za widzenie odpowiadają światłoczułe komórki nerwowe rozmieszczone na siatkówce i połączone z mózgiem nerwami wzrokowymi. Wyróżnia się dwa rodzaje komórek nerwowych określane mianem czopków i pręcików. Czopki zlokalizowane w centralnej części siatkówki, ze szczególnym ich skupieniem w tzw. plamce żółtej, dzięki zawartości światłoczułych barwników odpowiadają za widzenie barw oraz ostrość obrazu. Pręciki zaś skumulowane są w częściach peryferycznych, i reagują na natężenie światła oraz umożliwiają tzw. widzenie czarno-białe.

Światło trafiające na odpowiednie receptory pobudza je, a odebrany bodziec za pośrednictwem przemiany chemicznej przekształcany jest w impuls przekazywany następnie do mózgu. Prawidłowość w przebiegu reakcji chemicznych zachodzących w cyklu widzenia ma znaczący wpływ na jakość ludzkiego wzroku.

Istotną rolę w procesie widzenia odgrywa cynk. Minerał ten jest składnikiem enzymów uczestniczących w przewodzeniu bodźców do ośrodkowego układu nerwowego oraz czynników antyoksydacyjnych odpowiedzialnych za spowolnienie procesu starzenia się komórek poddanych działaniu wolnych rodników czy promieniowania ultrafioletowego.

Szczególnie mocno narażona na działanie powyższych czynników jest właśnie plamka żółta. Osłabienie jej podstawowych funkcji jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń widzenia lub nawet utraty wzroku u osób powyżej 50 roku życia. AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej pojawiające się z wiekiem staje się niemalże schorzeniem cywilizacyjnym. Choroba objawia się postępującymi problemami w czytaniu, częstszym niż zwykle występowaniem mroczków przed oczami czy zaburzeniami w postrzeganiu kształtów przedmiotów.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia AMD należy palenie papierosów (uwalnia się wówczas większa liczba wolnych rodników), cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego czy wieloletnie narażenie na intensywne światło. Jedną z głównych przyczyn AMD jest także niedobór niektórych składników pokarmowych, a ściślej przeciwutleniaczy, w tym nieocenionego cynku. Warto więc zadbać o jego właściwy poziom, stosując odpowiednie nawyki żywieniowe lub/i suplementy diety. Ważne jest jednak, aby profilaktykę tą rozpocząć na jak najwcześniejszym etapie, bo tylko taka znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia plamki żółtej w późniejszym okresie.

Organizm ludzki nie posiada zdolności magazynowania cynku, regulując jedynie jego absorbcję wedle zapotrzebowania, dlatego tak istotne jest zapewnienie właściwej suplementacji tego minerału. Przed deficytem mikroelementu uchroni nas preparat Cynek+SR zawierający dobrze tolerowany chelat o przedłużonym uwalnianiu zapewniający wysoką absorpcję minerału z przewodu pokarmowego.

Warto przeczytać:

Jak dbać o włosy latem?

Latem szczególnie często słyszymy o szkodliwym wpływie promieni UV na skórę. Dlatego słusznie przykładamy dużą wagę do nakładania filtrów ochronnych. Zapominamy jednak, że ta pora roku negatywnie odbija się także na naszych włosach. Jakie czynniki mogą negatywnie wpływać na włosy? ...
Czytaj Dalej
zdrowadynia-cynek

Prozdrowotne właściwości dyni

Jesienią dynie coraz częściej goszczą na naszych stołach. Nic dziwnego. Warzywa te można przyrządzać na wiele różnych sposobów. Przygotujemy je zarówno w wersji wytrawnej, jak i deserowej. Potraw i przekąsek z dyni jest bez liku: dynia zapiekana z przyprawami, ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 7 sierpnia 2020