Cynk na optymalnym poziomie

Cynk na właściwym poziomie

 

Organizm ludzki nie posiada zdolności magazynowania dużych ilości cynku, dlatego ważne jest zapewnienie jego suplementacji na właściwym poziomie. Średnie dobowe zapotrzebowanie na cynk u osoby dorosłej wynosi 10 do 15 mg i uzależnione jest m. in. od wieku i płci.

Cynk bierze udział w biosyntezie białek i kwasów nukleinowych DNA oraz RNA, a jego niedobór prowadzi do zahamowania rozwoju i funkcjonowania komórek. Minerał odpowiada za funkcjonowanie błon komórkowych, a zatem za przechodzenie do komórek substancji odżywczych, i jednoczesne zatrzymywanie patogenów. Pierwiastek ten odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie układ odpornościowego, a jego niedobory (nawet krótkotrwałe!) są powiązane ze zwiększoną podatnością na infekcje wirusowe (np. przeziębienia) i bakteryjne czy przedłużenie czasu rekonwalescencji po chorobie.

Do utraty cynku z organizmu może przyczynić się prowadzony tryb życia. W czasie uprawiania sportu, ciężkiej pracy fizycznej, czy w stanach stresowych organizm nadzwyczaj szybko traci ten minerał z mięśni, kości i skóry.
Antagonistycznie na zawartość cynku w organizmie działają duże ilości cukrów wprowadzonych z pożywieniem oraz przesolone potrawy. Wchłanianie cynku zmniejszają produkty o wysokiej zawartości błonnika, wapnia i fosforu, a zatem m. in. produkty mleczne czy słodkie napoje gazowane o dużej zawartości kwasu fosforowego. Na proces ten wpływają także środki zobojętniające sok żołądkowy, zawierające nieorganiczne sole pierwiastków np. węglany, wodorowęglany czy fosforany.

Powstawaniu niedoborów cynku sprzyja również stosowanie nieracjonalnych diet, szczególnie przez młodzież w okresie dojrzewania. Warto bowiem mieć na uwadze, że w okresie tym nierzadko do dochodzi do wahań masy ciała, co sprzyja podejmowaniu pochopnych decyzji o zastosowaniu różnorodnych diet cud. Problem ten uwidacznia się również u młodych kobiet, u których obfite miesiączki lub niewłaściwie dobrane leczenie antykoncepcyjne także mogą znacząco wpłynąć na poziom tego minerału we krwi.

Niezwykle istotny wydaje się więc odpowiedni dobór składników diety lub zapewnienie skutecznej suplementacji cynku nie tylko u osób ze stwierdzonymi niedoborami tego pierwiastka, ale także u tych tymże niedoborem zagrożonych. Efektywną suplementację minerału zapewni nam chelat cynku zawarty w preparacie Cynek + SR, który wykazuje o ponad 43% lepszą biodostępność niż konwencjonalne suplementy diety. Dzięki obojętnej chemicznie postaci chelatu i formule zapewniającej przedłużone uwalnianie mikroelementu prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych spada niemal do zera, zaś efektywność – uzyskana dzięki lepszej biodostępności – rośnie. Czy potrzeba lepszego argumentu?

Napisz do nas


Al. Jana Pawła II 80 (II piętro), 00-175 Warszawa

tel. +48 22 635 80 41

fax +48 22 653 73 10

biuro@lekam.pl