Cynk pierwiastkiem piękna

  • Post Author:
  • Post Category:Uroda

Cynk uznawany jest za minerał wspomagający zachowanie piękna i urody ze względu na niektóre funkcje, jakie pełni w organizmie. Pierwiastek ten zaliczany jest do grupy aktywnych przeciwutleniaczy (antyoksydantów) wiążących wolne rodniki, odpowiedzialne za procesy starzenia się komórek skóry.

Dzięki zmniejszeniu ilości wolnych rodników, skóra oraz jej wytwory, a więc: włosy i paznokcie szybciej się regenerują po uszkodzeniach wywołanych przez niektóre czynniki zewnętrzne, np. promienie ultrafioletowe, urazy, działanie wysokiej lub niskiej temperatury, substancje chemiczne, w tym detergenty. Należy przy tym pamiętać, że wolne rodniki są także kluczową składową fizjologicznych procesów związanych ze starzeniem, a w konsekwencji obumieraniem skóry.

Ponadto cynk oraz witamina C wspomagają produkcję kolagenu w organizmie, którego włókna nadają skórze jędrność i młody wygląd. Naukowcy uważają, iż wpływ cynku na urodę związany jest ze wspomaganiem regulacji wytwarzania niektórych hormonów (m. in. hormonu wzrostu czy hormonów tarczycy), co przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, łagodzenia stanów zapalnych skóry oraz zmniejszenia natężenia objawów trądziku młodzieńczego.

Istnieją doniesienia sugerujące, że cynk może zmniejszać ryzyko lub/i łagodzić przebieg atopowego zapalenia skóry (AZS). W badaniu wykazano, że pierwiastek ten przyczynia się do złagodzenia podrażnień, zmniejszenia świądu i poprawy jakości życia osób z AZS. Część badań wskazuje także, że minerał ten ma ważne znaczenie u pacjentów ze zmianami łojotokowymi, w tym łojotokowym zapaleniem skóry. Nie bez przyczyny leczeniu zmian wywołanych tą chorobą stosuje się szampony zawierające organiczne związki cynku.

Badania prowadzone pod kątem wpływu cynku na gojenie się ran wskazują, iż u osób poddanych regularnej suplementacji tego pierwiastka uszkodzenia mechaniczne skóry zabliźniają się szybciej, można więc rzec, iż cynk przyczynia się do przyspieszenia regeneracji skóry. Ponadto u osób stosujących zbilansowaną dietę, bogatą w niezbędne pierwiastki w tym cynk zauważa się znaczącą poprawę zdrowia i kondycji skóry i jej wytworów, znacznie rzadziej występuje trądzik, łamliwość paznokci czy wypadanie włosów.
Wykazując troskę o stan zdrowia i urodę należy zatem mieć na uwadze właściwą suplementację suplementacje cynku, którego śmiało można nazwać pierwiastkiem piękna.

Ostatnia modyfikacja 27 czerwca 2020