Wypadanie włosów

 

Chociaż z wypadaniem włosów zmaga się duża część naszej populacji (niezależnie od statusu ekonomicznego, pozycji społecznej czy wykształcenia), to nadal współczesna medycyna nie znalazła na to w pełni skutecznego rozwiązania. Przyczyny tego problemu są złożone – na pierwszy plan wysuwają się predyspozycje genetyczne, choroby przewlekłe czy błędy dietetyczne. Oto najczęstsze z nich – przyjrzyjmy się im bliżej, bowiem w znacznej części przypadków łysieniu da się zapobiec lub przynajmniej na tyle spowolnić, aby wypadanie włosów nie było tak zauważalne, i nie wywołało nieprzyjemnych dolegliwości ze… strony naszej psychiki.

1. Stres – ważny czynniki ryzyka wielu chorób przewlekłych, i – co się okazuje – również stanu naszych włosów. Czynnik ten powiązany jest również ze zmianami hormonalnymi, a w szczególności z wydzielanym przez korę nadnerczy kortyzolem, którzy niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie cebulek włosowych u osób predysponowanych genetycznie.

2. Leki, w tym przede wszystkim preparaty stosowane w terapii nowotworów – należy pamiętać, że nie każda chemioterapia będzie powodowała częściową lub całkowitą utratę włosów. Dodatkowo należy pamiętać, że z większości przypadków po zakończonym leczeniu włosy odrastają (ok. 1 miesiąca po ostatnim zabiegu z szybkością 1 centymetr na miesiąc).
Chociaż wypadanie włosów powszechnie kojarzy się z leczeniem onkologicznym, warto w tym względzie mieć na uwadze także długotrwałe stosowanie innych preparatów jak np. leków przeciwzakrzepowych, retinoidów, leków immunosupresyjnych czy statyn – stosowanych w celu obniżenia stężenia cholesterolu

3. Wysoka temperatura – tutaj nie można nie wspomnieć o częstych wizytach u fryzjera i stosowaniu suszarek, lokówek, a także myciu głowy pod bardzo ciepłym strumieniem wody. Nie bez znaczenia są także niektóre kosmetyki i farby do włosów, które zamiast utrwalać fryzurę przyczyniają się do jej… stopniowego niszczenia.

4. Promieniowanie UV – jak się okazuje częste opalanie i korzystanie z solariów także jest wrogiem naszych włosów i przyczynia się do uszkodzenia mieszków włosowych

5. Dym papierosowy – jak się okazuje działa także od wewnątrz, powodując najpierw matowienie włosów, a następnie ich osłabienie i wypadanie

6. Choroby przewlekłe – wydawałoby się, że będą to przede wszystkim zmiany skórne np. zakażenia grzybicze (w tym łupież czy łojotokowe zapalenie skóry), toczeń rumieniowaty czy nawet schorzenia o podłożu atopowym. Tak, ale warto także wspomnieć o chorobach sercowo-naczyniowych (np. nadciśnieniu tętniczym), zakaźnych (np. kile) czy cukrzycy. Co interesujące, przypadki częstego wypadania włosów także odnotowano wśród osób, których często dotykają infekcje górnych dróg oddechowych (w tym grypa i przeziębienie)

7. Niedobory pokarmowe – tutaj lista jest również bardzo szeroka. Wśród składników pokarmowych wzmacniających strukturę włosa w pierwszej kolejności wymienia się żelazo, cynk, jod czy większość witamin z grupy B.
Częste wypadanie włosów dotyka także osoby stosujące długotrwałe lub/i drastyczne kuracje odchudzające (poniżej 700-1000 kalorii dziennie) albo diety jednoskładnikowe (np. bezmięsne, niskobiałkowe). Ten niekorzystny proces w tym przypadku związany jest z niedostatecznym dostarczaniem wszystkim niezbędnych aminokwasów do naszego organizmu, co szczególnie często obserwuje się wśród osób chorujących na anoreksję czy bulimię.