Wypadanie włosów

 

Chociaż z wypadaniem włosów zmaga się duża część naszej populacji (niezależnie od statusu ekonomicznego, pozycji społecznej czy wykształcenia), to nadal współczesna medycyna nie znalazła na to w pełni skutecznego rozwiązania. Przyczyny tego problemu są złożone – na pierwszy plan wysuwają się predyspozycje genetyczne, choroby przewlekłe czy błędy dietetyczne. Oto najczęstsze z nich – przyjrzyjmy się im bliżej, bowiem w znacznej części przypadków łysieniu da się zapobiec lub przynajmniej na tyle spowolnić, aby wypadanie włosów nie było tak zauważalne, i nie wywołało nieprzyjemnych dolegliwości ze… strony naszej psychiki.

1. Stres – ważny czynniki ryzyka wielu chorób przewlekłych, i – co się okazuje – również stanu naszych włosów. Czynnik ten powiązany jest również ze zmianami hormonalnymi, a w szczególności z wydzielanym przez korę nadnerczy kortyzolem, którzy niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie cebulek włosowych u osób predysponowanych genetycznie.

2. Leki, w tym przede wszystkim preparaty stosowane w terapii nowotworów – należy pamiętać, że nie każda chemioterapia będzie powodowała częściową lub całkowitą utratę włosów. Dodatkowo należy pamiętać, że z większości przypadków po zakończonym leczeniu włosy odrastają (ok. 1 miesiąca po ostatnim zabiegu z szybkością 1 centymetr na miesiąc).
Chociaż wypadanie włosów powszechnie kojarzy się z leczeniem onkologicznym, warto w tym względzie mieć na uwadze także długotrwałe stosowanie innych preparatów jak np. leków przeciwzakrzepowych, retinoidów, leków immunosupresyjnych czy statyn – stosowanych w celu obniżenia stężenia cholesterolu

3. Wysoka temperatura – tutaj nie można nie wspomnieć o częstych wizytach u fryzjera i stosowaniu suszarek, lokówek, a także myciu głowy pod bardzo ciepłym strumieniem wody. Nie bez znaczenia są także niektóre kosmetyki i farby do włosów, które zamiast utrwalać fryzurę przyczyniają się do jej… stopniowego niszczenia.

4. Promieniowanie UV – jak się okazuje częste opalanie i korzystanie z solariów także jest wrogiem naszych włosów i przyczynia się do uszkodzenia mieszków włosowych

5. Dym papierosowy – jak się okazuje działa także od wewnątrz, powodując najpierw matowienie włosów, a następnie ich osłabienie i wypadanie

6. Choroby przewlekłe – wydawałoby się, że będą to przede wszystkim zmiany skórne np. zakażenia grzybicze (w tym łupież czy łojotokowe zapalenie skóry), toczeń rumieniowaty czy nawet schorzenia o podłożu atopowym. Tak, ale warto także wspomnieć o chorobach sercowo-naczyniowych (np. nadciśnieniu tętniczym), zakaźnych (np. kile) czy cukrzycy. Co interesujące, przypadki częstego wypadania włosów także odnotowano wśród osób, których często dotykają infekcje górnych dróg oddechowych (w tym grypa i przeziębienie)

7. Niedobory pokarmowe – tutaj lista jest również bardzo szeroka. Wśród składników pokarmowych wzmacniających strukturę włosa w pierwszej kolejności wymienia się żelazo, cynk, jod czy większość witamin z grupy B.
Częste wypadanie włosów dotyka także osoby stosujące długotrwałe lub/i drastyczne kuracje odchudzające (poniżej 700-1000 kalorii dziennie) albo diety jednoskładnikowe (np. bezmięsne, niskobiałkowe). Ten niekorzystny proces w tym przypadku związany jest z niedostatecznym dostarczaniem wszystkim niezbędnych aminokwasów do naszego organizmu, co szczególnie często obserwuje się wśród osób chorujących na anoreksję czy bulimię.

Ostatnia modyfikacja 28 czerwca 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.