Halitoza – przyczyny, zapobieganie

halitoza

 

Halitoza to dolegliwość związana z nieprzyjemnym zapachem z ust. Jej głównymi przyczynami mogą być choroby jamy ustnej, jej niewłaściwa higiena lub schorzenia górnej części przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

Gromadzące się w jamie ustnej i na języku (szczególnie w jego tylnej części) bakterie mają korzystne warunki do rozmnażania się, a w czasie procesów metabolicznych produkują lotne związki siarki będące przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Istnieje zależność pomiędzy odczynem pH jamy ustnej a wydzielaniem się przykrego zapachu. Obniżenie poziomu pH ogranicza wydzielanie się wonnych związków chemicznych.

Przykry zapach może być także przyczyną stanów zapalnych w jamie ustnej, ropnego zapalenia migdałków, bądź uszu. Przy zachwianiu równowagi hormonalnej np. w czasie menopauzy, po inwazyjnych terapiach nowotworowych oraz przy niewłaściwym nawodnieniu organizmu, kiedy zaburzone zostaje wydzielanie śliny oczyszczającej wnętrze jamy ustnej również dochodzi do nadmiernego rozwoju bakterii bytujących na tamtejszej błonie śluzowej.

Wysuszeniu śluzówki sprzyja także palenie papierosów oraz picie alkoholu w podobnym stopniu sprzyjając rozwojowi halitozy.

Profilaktyka halitozy wiąże się przede wszystkim z dbałością o zdrowie i higienę jamy ustnej, a zatem dokładne mycie zębów oraz przestrzeni między zębowych, nie zapominając oczywiście o języku, zachowanie czystości aparatów ortodontycznych i protez, a także leczenie stomatologiczne ubytków. Doraźne stosowanie odświeżaczy oddechu nie niweluje przyczyn halitozy, a jedynie maskuje nieprzyjemny zapach, a zawarty w ich składzie alkohol dodatkowo wysusza śluzówkę.

Korzystne działanie względem dokuczliwej halitozy wykazywać może suplementacja cynku. Minerał zawarty w enzymach wydzielanych przez organizm, również w ślinie, wchodzi w reakcje ze związkami siarki produkowanymi przez bakterie bytujące w jamie ustnej neutralizując nieprzyjemny zapach. Ponadto cynk wykazując właściwości antybakteryjne spowalnia rozwój tych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, jednocześnie wzmacniając śluzówkę, będącą jedną z dróg wnikania do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych. Warto pamiętać o diecie bogatej w cynk, szczególnie w obliczu pojawiającego się problemu halitozy.

Napisz do nas


Al. Jana Pawła II 80 (II piętro), 00-175 Warszawa

tel. +48 22 635 80 41

fax +48 22 653 73 10

biuro@lekam.pl