Obieg cynku w organizmie- wchłanianie, metabolizm i magazynowanie

  • Post Category:Ciekawostki

Cynk dostarczany do organizmu wraz z posiłkiem wchłaniany jest w około 20% przez jelito cienkie, zaś pozostała ilość zostaje wydalona. Komórki jelita cienkiego zwane enterocytami odpowiadające za wchłanianie substancji odżywczych bezpośrednio ze światła jelita do naczyń krwionośnych wychwytują jony cynku, transportując je następnie do krwioobiegu.

Wchłanianie cynku może zostać zaburzone przez nadmierną podaż innych jonów np. miedzi czy manganu, których wchłanianie odbywa się konkurencyjnie w ten sam sposób. Jony cynku dostarczone do krwioobiegu łączą się z białkami występującymi w surowicy krwi i w ten sposób doprowadzane są do poszczególnych komórek potrzebujących minerału. Struktury wymagające cynku do prowadzenia procesów metabolicznych w organizmie pobierają jony tego mikroelementu przenikającego przez błony komórkowe.

Zapotrzebowanie na cynk zmienia się w poszczególnych okresach życia i jest związane z aktywnością organizmu oraz stopniem przyswajania i wydalania minerału. Szczególną rolę cynk pełni w okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania płciowego organizmu regulując aktywność enzymów zapewniających prawidłowość przebiegu podstawowych procesów życiowych organizmu od widzenia przez wzrost i rozwój po rekonwalescencję. W wieku dojrzałym metal pełni role ochronne, normuje procesy immunologiczne organizmu, wzmacnia tkanki, warunkuje prawidłowy odbiór bodźców, chroniąc jednocześnie przed przyspieszonym starzeniem się komórek.

Stosunkowo szybki przebieg procesów trawiennych, w czasie których oprócz cynku tą samą drogą wchłaniane są jony innych pierwiastków oraz brak zdolności do zatrzymania tego minerału przez organizm powodują, iż znaczne ilości cynku zostają wydalone wraz z kałem, a niewielki odsetek dodatkowo z moczem. Szybkie wydalanie nieprzyswojonych zasobów cynku i jego niska zawartość w diecie w stosunku do zapotrzebowania organizmu z kolei przyczyniają się do powstania niedoborów tego pierwiastka.

Wysoki popyt na cynk w organizmie wynoszący pomiędzy 15 a 30 mg na dobę wymaga stałego zapewnienia go w diecie, a niejednokrotnie dodatkowej suplementacji szczególnie w okresach wzmożonej aktywności fizycznej, zaburzeń odporności oraz przy występowaniu objawów niedoboru metalu.

Ostatnia modyfikacja 24 lipca 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.