Cynk a funkcje układu rozrodczego

  • Post Author:
  • Post Category:Ciekawostki

 

Każda komórka naszego ciała potrzebuje cynku. Jest on niezbędny do wielu reakcji, które w nim zachodzą np. wzrostu komórek, dojrzewania płciowego, reakcji odpornościowych. Ponieważ organizm nie wytwarza oraz nie magazynuje cynku należy go dostarczać z zewnątrz. Cynk jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów pozwalających na zachowanie prawidłowych funkcji seksualnych wśród mężczyzn.

Warto pamiętać, iż cynk odgrywa istotną rolę w tworzeniu spermy oraz regulacji żywotności plemników. W przypadku jego niedoborów może dojść do hipogonadyzmu (nieprawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego), zmniejszenia ilości nasienia oraz obniżenia jego żywotności co może skutkować niepłodnością. Dlatego tak ważny jest odpowiedni poziom cynku u mężczyzn w okresie reprodukcyjnym.
Ważną funkcję jaką spełnia cynk jest jego działanie antyoksydacyjne, przez co chroni plemniki przed szkodliwym działaniem wolnym rodników.

Cynk odgrywa istotną rolę w zapobieganiu niepłodności u mężczyzn. Gdy w spermie jest duża zawartość cynku dochodzi do zahamowania ruchliwości plemników. Jest to proces odwracalny, który pozwala na obniżenie zużycia tlenu i zaoszczędzenie energii niezbędnej do wędrówki w kobiecych drogach rodnych.

Cynk opóźnia reakcję akrosomalną. Jest to proces, który zachodzi w trakcie zapłodnienia. Dochodzi do uwolnienia enzymów, które odpowiadają za rozkład zewnętrznej otoczki komórki jajowej i przejście plemnika do jej wnętrza. W wielu przypadkach duża ilość plemników uwalnia swoje enzymy przed samą ejakulacją lub zaraz po niej, co w konsekwencji uniemożliwia przebicie otoczki komórki jajowej i zapłodnienie.

Oprócz tego pojawiają się informacje, iż cynk wpływa na właściwą kolejność wydzielania składników spermy. W wyniku niedoborów tego pierwiastka dochodzi do uwolnienia zawartości pęcherzyków nasiennych w ejakulacie w pierwszej kolejności, gdzie najczęściej jest ono ostatnie. Sugeruje to, iż zmiana kolejności wydzielania poszczególnych składników spermy lub nawet zahamowanie ich wydzielania jest reakcją ochronną w momencie, gdy stężenie cynku jest za niskie. Co niestety wpływa na proces zapłodnienia.

Ponadto cynk wpływa na prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego. Niedobory cynku sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych oraz obrzęków tego narządu. Rzutuje to na transport plemników z jąder oraz uwalnianie produktów samego gruczołu krokowego, które mogą ulec zahamowaniu.

Cynk również uwrażliwia tkanki na działanie hormonów poprzez aktywację niektórych genów odpowiedzialnych za syntezę specyficznych białek naszego organizmu. Dodatkowo część genów biorących udział w procesie spermatogenezy, czyli procesu powstawania i dojrzewania plemników w jądrach jest również stabilizowana przez jony cynku.

Ostatnia modyfikacja 7 lipca 2020