Keratyna jako budulec paznokci

  • Post Author:
  • Post Category:Kosmetyka

 

Keratyna to nierozpuszczalne w wodzie białko o dużej zawartości siarki wytwarzane w komórkach naskórka człowieka. Białko to, stanowiące ważną składową naszych włosów, skóry i paznokci, powstaje w procesie rogowacenia. Komórki naskórka wytwarzają wówczas tzw. płytki keratynowe nadające przydatkom skóry trwałość i odporność na czynniki fizyczne i chemiczne (np. detergenty, lakiery czy kosmetyki niewłaściwej jakości). Zewnętrzna warstwa z biegiem czasu obumiera i ulega złuszczaniu, co najbardziej widoczne jest w przypadku skóry.

Niedobór keratyny powoduje osłabienie struktury i powstawanie uszkodzeń w płytkach paznokci, przez co stają się łamliwe, pękają, zmieniają barwę stając się podatne na różne choroby, w tym zakażenia grzybicze.
Jedną z głównych przyczyn osłabienia paznokci jest niedobór cynku niezbędnego do syntezy białek takich jak keratyna w organizmie. Cynk wchodzący w skład dziesiątek enzymów, w tym tych odpowiadających za przemiany metaboliczne reguluje procesy powstawania i przemian białek, dzięki czemu normalizuje też produkcję keratyny.
Pierwiastek ten zaliczany jest do grupy antyoksydantów wiążących wolne rodniki, odpowiedzialne za procesy starzenia się komórek budujących paznokcie. Dzięki zmniejszeniu ilości wolnych rodników, paznokcie szybciej się regenerują po uszkodzeniach wywołanych przez niektóre czynniki zewnętrzne, np. urazy, działanie temperatury oraz detergenty.
W trosce o zdrowe i piękne paznokcie oprócz wielu zabiegów kosmetycznych należy zapewnić organizmowi substraty, w tym związki mineralne takie jak cynk przyczyniające się do syntezy keratyny- głównego budulca paznokci.

Ostatnia modyfikacja 24 lipca 2020