Jak zadbać o skórę w czasie wakacji

  • Post Category:Porady

 

W czasie wakacyjnych letnich dni, kiedy słońce znajduje się wysoko na niebie, nasza skóra narażona jest na poparzenia, uszkodzenia jej komórek, szybsze starzenie się i powstawanie zmarszczek, a nawet na rozwój zmian nowotworowych. Warto pamiętać o zachowaniu umiaru przy ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, bo za sprawą zdradliwych fal UVA i UVB oprócz przyjemnego relaksu w ciepłym słońcu może się to skończyć utratą zdrowia. 

Opalenizna powstaje na skutek uwolnienia melaniny, czyli barwnika skóry zgromadzonego w tzw. melanosomach- komórkach zlokalizowanych w najgłębszej warstwie naskórka. Uwolnienie melaniny następuje pod wpływem bodźca jakim jest promieniowanie UV, a barwnik ten wypełnia przestrzeń komórki pomiędzy powierzchnią zewnętrzną a jądrem zawierającym DNA, wspomagając tym samym ochronę zawartego w nim materiału genetycznego przed działaniem fal słonecznych, zaś w miejsce wykorzystanych komórek zawierających melaninę powstają nowe.

Ze względu na różnice długości fal światła słonecznego promieniowanie UVA dociera znacznie głębiej niż fale UVB. Te drugie zatrzymywane są w skórze, a widoczne oznaki ich działania to opalenizna i zaczerwienia związane z poparzeniami, często towarzyszy im także ból. Promieniowanie UVA przenika przez warstwy skóry nie pozostawiając zaczerwienienia i bólu, powodując powstawanie bezbolesnych uszkodzeń, a nawet mutacji w materiale genetycznym komórek. Opalanie sprzyja uwalnianiu w skórze wolnych rodników przyspieszających starzenie się komórek.

Działanie promieni UV obrazuje nam jak niebezpieczne dla skóry może stać się opalanie bez umiaru, w związku z czym w czasie wakacji należy o nią szczególnie zadbać. Najpopularniejszym sposobem ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym jest stosowanie preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi. Działanie takich filtrów polega na zastosowaniu w preparacie substancji odbijających promienie słoneczne lub je wychwytujących, aby skóra nie została poparzona i uszkodzona.

Krem lub balsam ochronny należy nałożyć na skórę około 20 minut przed planowaną ekspozycją na promienie słoneczne. Na rynku dostępne są środki o różnym stopniu ochrony przed promieniami UVB i UVA, choć dla tych ostatnich nie została dotąd opracowana jednoznaczna skala, zatem należy przyjąć, że im wyższy indeks, tym wyższa ochrona. Nie bez znaczenia jest właściwe nawodnienie organizmu, w czasie kąpieli słonecznych rozgrzane ciało traci znaczne ilości wody, a skóra wysycha i traci jędrność, stąd potrzeba bieżącego uzupełniania strat wody w organizmie. Pod wpływem promieni słonecznych w skórze powstaje także nadmiar wolnych rodników sprzyjających powstawaniu niekorzystnych zmian wewnątrzkomórkowych, przedwczesne obumieranie i niekorzystne mutacje w materiale genetycznym nie służą zdrowiu skóry, zwiększając ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Działanie wolnych rodników ograniczają tzw. przeciwutleniacze, a wchodząc z nimi w reakcje chemiczne unieszkodliwiają te cząstki. W trosce o zdrowie skóry warto pamiętać o dostarczeniu organizmowi składników odżywczych takich jak witamina E oraz cynk redukujących nadmiar wolnych rodników.

Ostatnia modyfikacja 7 lipca 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.