Czy wiemy jak zbudowany jest ludzki włos?

  • Post Author:
  • Post Category:Ciekawostki

 

Włosy są  nitkowatym i zrogowaciałym wytworem naskórka występującym u ssaków na niemal całej powierzchni skóry. Owłosienie pełni u ssaków rolę termoregulacyjną i ochronną, u człowieka zostało w toku ewolucji znacznie zredukowane i ogranicza się do głowy, kończyn górnych i dolnych oraz zagłębień pachwinowych. Na pozostałej powierzchni skóry występuje słabo widoczny tzw. meszek.

Włosy wyrastają z zagłębień w skórze nazywanych mieszkami włosowymi, u podstawy których przytwierdzone są mięśnie przywłosowe odpowiedzialne za prostowanie się i sterczenie włosów, kiedy jest zimno. Do mieszków włosowych uchodzą także gruczoły łojowe odpowiadające za ochronne natłuszczanie włosów i skóry.

Szacuje się, że na ludzkiej głowie występuje około 100-150 tysięcy włosów, przy czym te o ciemniejszej barwie z reguły są nieco grubsze i jest ich mniej, zaś jaśniejszych nieco więcej. Kolorystyka uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi, strefą klimatyczną, rasą oraz ilością barwnika- melaniny.  Włosy przyrastają około jednego centymetra w ciągu miesiąca, zaś ilość wypadających obumierających nie powinna przekraczać stu w ciągu dnia.

Podstawowym budulcem włosa jest keratyna czyli białko o wysokiej odporności na działanie czynników fizycznych i chemicznych o znacznej zawartości związków siarki i azotu.

Wygląd i kondycja włosów obrazuje ogólny stan zdrowia organizmu, gdyż niedobory wartości odżywczych i rozwój wielu chorób stosunkowo szybko objawia się uszkodzeniem struktury tych wytworów naskórka, ich łamliwością, nadmiernym wypadaniem, utratą połysku a nawet barwy. Wśród składników pokarmowych wzmacniających strukturę włosa w pierwszej kolejności wymienia się żelazo, cynk i większość witamin z grupy B. Nadmierne wypadanie włosów dotyka osoby stosujące długotrwałe kuracje odchudzające albo diety jednoskładnikowe (np. bezmięsne, niskobiałkowe), przy stosowaniu których występują niedobory cynku i niektórych witamin. Osłabienie struktury włosów wiąże się także z brakiem aminokwasów wchodzących w skład struktury włosów, dlatego różnorodna dieta i dbałość o kondycję zdrowotną organizmu są kluczowe dla poprawy stanu zdrowia skóry i włosów.

Ostatnia modyfikacja 24 lipca 2020