Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

 

W okresie jesienno-zimowym obserwujemy wzmożoną zachorowalność na przeziębienie i grypę. W jednym i drugim przypadku za infekcję odpowiedzialne są wirusy, a przebieg z pozoru jest podobny, stąd bardzo często oba schorzenia są mylone ze sobą bądź ich nazw używa się zamiennie.

Za wystąpienie przeziębienia odpowiedzialnych jest ok. różnych 200 wirusów, takich jak np. rinowirusy, wirusy parainfluenzy, adenowirusy. Natomiast grypę wywołują trzy typy wirusa oznaczone literami A, B i C. Ponadto na grypę istnieją szczepionki, ale warto pamiętać iż działają one jeden sezon. W przypadku grypy obserwujemy nagłe pojawienie się objawów, które najczęściej ,,zwalają nas z nóg’’.  Bardzo szybko pojawia się wysoka temperatura (powyżej 38°C), bóle mięśni oraz kostno-stawowe, silne bóle głowy, dreszcze, uczucie ogólnego rozbicia oraz silne osłabienie. Charakterystyczny jest suchy ,,szczekający ‘’ kaszel mogący nawet prowokować wymioty. Rzadziej katar oraz objawy żołądkowo – jelitowe. Objawy ustępują nie wcześniej niż po tygodniu, niestety zmęczenie można odczuwać nawet do kilku tygodni po wyzdrowieniu. Z kolei przeziębienie rozwija się stopniowo, a objawy są łagodniejsze. Początkowo pojawia się drapanie i ból gardła, następnie katar najczęściej z gęstą wydzieliną z nosa. Temperatura wzrasta stopniowo do 38°C, czasami może się nie zmieniać w przebiegu choroby. Najczęściej obserwuje się suchy kaszel, który w wyniku pojawiającej się wydzieliny przechodzi w mokry. Również w trakcie przeziębienia obserwujemy rozbicie i osłabienie, jest ono jednak zdecydowanie łagodniejsze i przeważnie ustępuje po kilku dniach.

W obu przypadkach źródłem infekcji jest osoba chora. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (kichanie, kaszel, podanie ręki) lub poprzez kontakt z przedmiotami na których znajduje się wydzielina z dróg oddechowych osób zakażonych np. klamki, uchwyty.

W przeciwieństwie do przeziębienia grypa charakteryzuje wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań po przebytej chorobie. Mogą one dotyczyć układu oddechowego ( np. zapalenie płuc i oskrzeli ), prowadzić do zaostrzenia astmy, zapalenia mięśnia sercowego, opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu, zapalenia mięśni i nerek, odrzucenia przeszczepu, a nawet zaburzeń psychicznych i neurologicznych. W przebiegu choroby może dojść do wtórnej infekcji bakteryjnej np. płuc, zatok, serca, naczyń oraz innych narządów. Największe niebezpieczeństwo powikłań i zwiększonej liczby zachorowań występuje w tzw. grupach podwyższonego ryzyka. Są to niemowlęta i małe dzieci, osoby po 65 roku życia, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi chorobami ustrojowymi ( np. cukrzyca, astma ), nowotworami. W każdym  z tych przypadków wskazane jest szczepienie przeciwko grypie. Dodatkowo możemy wymienić pracowników służby zdrowia w bardzo szerokim zakresie tego pojęcia, pracowników pomocy społecznej i służb publicznych, mających  kontakt z dużą ilością ludzi.

Ostatnia modyfikacja 31 października 2017