Skoncentruj się na działaniu

 

Pojęcie koncentracji jest określane przez psychologię jako zdolność do skupienia uwagi i świadomości na określoną myśl, zagadnienie lub zadanie, i utrzymanie tego skupienia w czasie.

Koncentracja pomaga w przywołaniu różnego rodzaju wspomnień, sytuacji minionych oraz pomaga w skutecznym zapamiętywaniu i przyswajaniu nowej wiedzy. Koncentrujemy się aby rozwiązać problem, zrozumieć jakieś zagadnienie, dokładnie wykonać czynność wymagającą precyzji lub zapamiętać jakieś informacje.

Zapamiętywanie z kolei odbywa się poprzez tworzenie się w mózgu połączeń nerwowych nazwanych synapsami. Każdy bodziec docierający do mózgu w postaci informacji czy wrażenia odebranego za pomocą któregoś ze zmysłów tworzy połączenie pomiędzy neuronami, a im silniejszy to bodziec stymulowany na przykład przez słuch, wzrok lub emocje, tym silniejsze połączenie pomiędzy komórkami się wytwarza. Najsłabsze z połączeń z biegiem czasu może zaniknąć, zaś najsilniejsze pozostają na wiele lat, (mówimy wtedy, że albo coś wypadło nam z pamięci, albo mocno się w niej „wyryło” dając silne wspomnienia lub dokładnie zapamiętaną informację).
Dla zachowania sprawności umysłu niezbędne jest zapobieganie niedoborom substancji warunkujących prawidłowy przebieg procesów zachodzących w mózgu, szczególnie w okresach nasilonej aktywności intelektualnej.

Zaleca się spożywanie produktów bogatych w kwasy omega 3, węglowodany złożone zawarte w nasionach, ziarnach, kaszach i ziemniakach- stopniowo uwalniające glukozę do krwi oraz lecytynę zawartą m. in. w orzechach poprawiającą pracę neuroprzekaźników. Nie bez znaczenia jest zapewnienie w diecie witamin z grupy B wspierających prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Fundamentalną rolę w usprawnieniu pracy mózgu odgrywa cynk. Pierwiastek ten jest składnikiem wielu enzymów aktywujących i wzmacniających przekaz impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Zaburzenia wynikające z niedoboru cynku utrudniają przebieg procesów poznawczych, gdyż neurony przez zmiany w składzie wspomnianych enzymów stają się bardziej oporne na przekazywane impulsy nerwowe.

Kondycję mózgu warunkuje także wypoczynek oraz właściwe dotlenienie komórek- człowiek przemęczony nie jest w stanie skoncentrować uwagi, ani zapamiętać wielu informacji. Inaczej mówiąc postęp w przyswajaniu wiedzy spada wraz z postępującym zmęczeniem i spadkiem zawartości tlenu dostarczanego do komórek.