Problematyczny trądzik

  • Post Author:
  • Post Category:Kosmetyka

 

Krosty i zaskórniki nazywane także pryszczami to w ogólnym ujęciu niedoskonałości skórne pojawiające się zarówno w okresie dojrzewania jak i w dorosłym życiu.

Ich przyczyny upatruje się w przetłuszczającej się skórze (czyli wytwarzającej znaczne ilości serum) i w zachwianiu równowagi hormonalnej. Należy podkreślić, że trądzik posiada również predyspozycje genetyczne.

Sebum to nic innego jak łój skórny wydzielany przez ukryte w skórze gruczoły. Substancja ta jest naturalnym lubrykantem zapewniającym ochronną warstwę antybakteryjną. Praca tych gruczołów może być uzależniona od wielu czynników.  Ilość wydzieliny może nasilać się pod wpływem czynników stresowych (podobnie jak nasila się pocenie w tego typu sytuacjach), przyjmowanych substancji chemicznych np. leków, a także przy zaburzeniach w gospodarce hormonalnej organizmu.

Przy zwiększonej produkcji sebum oraz gdy ujścia gruczołów łojowych zostają zawężone lub wręcz zatkane np. przez złuszczający się naskórek, tworzą się tzw. zaskórniki określane też mianem wągrów. Owe zaskórniki powstają zwykle w miejscach, gdzie występuje koncentracja gruczołów łojowych, a więc na twarzy, plecach i dekolcie. Wągry przyjmują zwykle postać małych, najczęściej czarnych punkcików dokładnie widocznych w lustrze powiększającym.

Gromadząca się w postaci zaskórników wydzielina okazuje się doskonałą pożywką dla obecnych tam bakterii, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych widzianych na powierzchni skóry jako wypukłe zaczerwienione zmiany. Pogłębiający się stan zapalny charakteryzuje się pojawieniem się ropnej wydzieliny i zakażeniem głębszych warstw skóry. Najbardziej zaawansowana forma trądziku związana z takimi zakażeniami pozostawia po sobie pamiątkę w postaci widocznych blizn.

Co prawda trądzik wywołany zmianami hormonalnymi (np. w okresie dojrzewania) w mniejszym bądź większym stopniu dotyczy każdego, ale dolegliwościom tym w większości przypadków można zapobiec lub przynajmniej je złagodzić.

Niezwykle ważne jest zachowanie higieny osobistej, polegające na dokładnym myciu twarzy i okolic, gdzie koncentrują się gruczoły łojowe. Stosować można też żele i maści antybakteryjne. Ogromne znaczenie ma też sposób odżywiania i odpowiednia suplementacja diety. Zdrowe odżywianie, właściwe nawodnienie i zapewnienie organizmowi niezbędnych wartości odżywczych sprzyja zachowaniu równowagi w procesach metabolicznych i poprawia zarówno funkcjonowanie układu hormonalnego, stan i wygląd skóry oraz jej odporność na infekcje bakteryjne.

Terapii antybiotykowych lub hormonalnych zalecanych w najbardziej zaawansowanych stadiach trądziku można uniknąć. Wystarczy kompleksowe wdrożenie odpowiednich nawyków higienicznych i żywieniowych. Nic bowiem tak nie sprzyja zdrowej skórze, jak wysoka zawartość witamin A i C oraz cynku w posiłkach, a także unikanie żywności wysoko przetworzonej i lubianych nie tylko przez młodzież słodyczy.