Cera trądzikowa – jak pozbyć się trądziku?

  • Post Author:
  • Post Category:Kosmetyka

Cera trądzikowa charakteryzuje się krostami i zaskórnikami. W ogólnym ujęciu to niedoskonałości skórne pojawiające się zarówno w okresie dojrzewania jak i w dorosłym życiu. Ich przyczyny upatruje się w przetłuszczającej się skórze (wytwarzającej znaczne ilości serum) i w zachwianiu równowagi hormonalnej. Należy podkreślić, że trądzik posiada również predyspozycje genetyczne. Aby pozbyć się skutecznie trądziku, należy najpierw zidentyfikować jego przyczynę.

Trzy charakterystyczne rodzaje trądziku

Trądzik głównie się dzieli na zapalny i niezapalny. Niezapalna forma trądziku dotyczy wierzchniej warstwy skory i charakteryzuje się zaskórniakami. Natomiast trądzik zapalny jest efektem przerwania ściany mieszka włosowego. Taki rodzaj trądziku przyjmuje kilka postaci jak krostki, grudki lub torbiele.

Co to jest sebum?

Sebum to nic innego jak łój skórny wydzielany przez ukryte w skórze gruczoły. Substancja ta jest naturalnym lubrykantem zapewniającym ochronną warstwę antybakteryjną. Praca tych gruczołów może być uzależniona od wielu czynników.  Ilość wydzieliny może nasilać się pod wpływem czynników stresowych (podobnie jak nasila się pocenie w tego typu sytuacjach), przyjmowanych substancji chemicznych np. leków, a także przy zaburzeniach w gospodarce hormonalnej organizmu.

Mówiąc dokładniej, łój to złożona mieszanina kwasów tłuszczowych, cukrów, wosków i innych naturalnych substancji chemicznych, które tworzą barierę ochronną przed parowaniem wody:

  • trójglicerydy i kwasy tłuszczowe (57%),
  • estry woskowe (26%),
  • skwalen (12%),
  • cholesterol (4,5%).

Jeśli masz bardzo tłustą skórę, twoje ciało może wytwarzać nadmierną ilość mieszanki lipidów (cząsteczek podobnych do tłuszczu), które tworzą łój.

Oczywiście to, co nazywamy „olejem” na naszej skórze, to coś więcej niż tylko sebum. Zawiera również mieszaninę potu, martwych komórek skóry i drobnych cząsteczek prawie wszystkiego innego w pyle unoszącym się wokół ciebie.

Cynk na trądzik

Wszyscy jesteśmy świadomi silnego wpływu naszego stanu zdrowia na wygląd. Nie tylko przeziębienie i silne przemęczenia mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry, ale także niedobory podstawowych witamin i minerałów znacznie przekładają się na stan wizualny. Cynk stanowi prawdopodobnie jeden ...
Czytaj Dalej

Nadmierna produkcja sebum powoduje powstanie zaskórników

Przy zwiększonej produkcji sebum oraz gdy ujścia gruczołów łojowych zostają zawężone lub wręcz zatkane np. przez złuszczający się naskórek, tworzą się tzw. zaskórniki określane też mianem wągrów. Owe zaskórniki powstają zwykle w miejscach, gdzie występuje koncentracja gruczołów łojowych, a więc na twarzy, plecach i dekolcie. Wągry przyjmują zwykle postać małych, najczęściej czarnych punkcików dokładnie widocznych w lustrze powiększającym.

Gromadząca się w postaci zaskórników wydzielina okazuje się doskonałą pożywką dla obecnych tam bakterii, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych widzianych na powierzchni skóry jako wypukłe zaczerwienione zmiany. Pogłębiający się stan zapalny charakteryzuje się pojawieniem się ropnej wydzieliny i zakażeniem głębszych warstw skóry. Najbardziej zaawansowana forma trądziku związana z takimi zakażeniami pozostawia po sobie pamiątkę w postaci widocznych blizn.

Co prawda trądzik wywołany zmianami hormonalnymi (np. w okresie dojrzewania) w mniejszym bądź większym stopniu dotyczy każdego, ale dolegliwościom tym w większości przypadków można zapobiec lub przynajmniej je złagodzić.

Jak pozbyć się trądziku?

Niezwykle ważne jest zachowanie higieny osobistej, polegające na dokładnym myciu twarzy i okolic, gdzie koncentrują się gruczoły łojowe. Stosować można też żele i maści antybakteryjne. Ogromne znaczenie ma też sposób odżywiania i odpowiednia suplementacja diety. Zdrowe odżywianie, właściwe nawodnienie i zapewnienie organizmowi niezbędnych wartości odżywczych sprzyja zachowaniu równowagi w procesach metabolicznych i poprawia zarówno funkcjonowanie układu hormonalnego, stan i wygląd skóry oraz jej odporność na infekcje bakteryjne.

Terapii antybiotykowych lub hormonalnych zalecanych w najbardziej zaawansowanych stadiach trądziku można uniknąć. Wystarczy kompleksowe wdrożenie odpowiednich nawyków higienicznych i żywieniowych. Nic bowiem tak nie sprzyja zdrowej skórze, jak wysoka zawartość witamin A i C oraz cynku w posiłkach, a także unikanie żywności wysoko przetworzonej i lubianych nie tylko przez młodzież słodyczy.

Biofermenty w kosmetykach

Lepsze zbadanie tkanek ludzkich i osiągnięcia w dziedzinie biologii mikroorganizmów pozwoliły na opracowanie technik zwiększających biodostępność czynników dozowanych na skórę. Po latach badań okazało się, że jednym z kluczowych elementów skóry jest jej mikroflora. Oddziaływanie nieszkodliwych grzybów i bakterii z komórkami ludzkimi kazało się równie ...
Czytaj Dalej

Cera trądzikowa jest wrażliwa na słońce

Opalanie nie jest zalecane, gdyż ma negatywny wpływ na stan i kondycje skory. Dodatkowo ja wysusza, co w przypadku cery trądzikowej może pogorszyć sprawę. Gdy skora ze skłonnością do łojotoku jest sucha, wydziela wtedy jeszcze więcej łoju, co powoduje silniejsze nawroty wyprysków na twarzy. Dlatego warto chronić skore przed promieniami słonecznymi i używać filtrów przeciwsłonecznych.

Zabiegi kosmetyczne usuwające trądzik i poprawiające wygląd i kondycje skóry

Usuwanie ręcznie zmian ropnych skory nie jest nigdy zalecane. Tak zwane wyciskanie pryszczy powoduje wydzielanie wydzieliny ropnej i otwarte rany. Usunięta zawartość krost pozostawia po sobie miejsce, które jest idealne dla drobnoustrojów. Przez to powstaje miejscowa infekcja. Biorąc pod uwagę, że krosty wyciskamy na całej twarzy, w ciągu godziny tym samym powodujemy infekcje w całej “strefie T”. Do tego wysikanie może powodować blizny i miejscowe zmiany skórne, które już nie zejdą. Dlatego zaleca się zabiegi kosmetyczne z użyciem odpowiednich preparatów antybakteryjnych oraz łagodzących podrażnienia skory.

Warto przeczytać:

Jak zadbać o wzrok czyli dieta korzystna dla oczu

Aby uniknąć takich dolegliwości związanych z oczami, takich jak podrażnienie, zaczerwienienie czy suchość, nie wystarczy tylko zewnętrzna pielęgnacja. Niezbędna jest także odpowiednia dieta. Dlatego dostarczaj organizmowi odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych, które wzmocnią wzrok. Dobrze zbilansowana dieta może pomóc w zachowaniu dobrego wzroku na ...
Czytaj Dalej
otworz oczy

Rola cynku w procesie widzenia

W prawidłowym procesie widzenia znaczącą rolę odgrywa siatkówka oka, będąca błoną ulokowaną w tylnej części gałki ocznej. Za widzenie odpowiadają światłoczułe komórki nerwowe rozmieszczone na siatkówce i połączone z mózgiem nerwami wzrokowymi. Wyróżnia się dwa rodzaje komórek ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 18 września 2020