Remedium na problemy z paznokciami

 

Zadaniem paznokci jest ochrona naszych palców przed uszkodzeniami i urazami mechanicznymi.

Pomimo, iż są bardzo twardym wytworem naskórka, nasze codzienne czynności bardzo mocno je eksploatują. W związku z czym często obserwujemy, iż stają się one kruche i łamliwe, rozdwajają się na końcach, a płytka może być nierówna i przebarwiona.

Pielęgnacja paznokci powinna obejmować zarówno kosmetykę zewnętrzną jak i zadbanie o odpowiednią dietę, bogatą w białko, witaminy (A i E oraz wit. z grupy B) i minerały ( głównie cynk, wapń, magnez). Zwłaszcza cynk, który jest niezbędny do prawidłowej syntezy białek m. in. budujących paznokcie przez co wpływa na ich stan i zdrowy wygląd. To dzięki niemu nasze paznokcie nie będą się łamać i rozdwajać. Jednocześnie warto nadmienić, iż cynk także pomoże nam w poprawie kondycji naszej skóry oraz włosów. Dlatego warto zadbać o wzbogacenie swojej diety w produkty bogate w ten pierwiastek. Postarajmy się włączyć do naszych posiłków ryby  i owoce morza (szczególnie dużo cynku zawierają małże i ostrygi), wątróbkę i sery (zwłaszcza kozie), pestki dyni i słonecznika, pieczywo pełnoziarniste. Bogate w cynk są również płatki owsiane, kasza gryczana oraz kakao. Warto popracować nad zmianą diety, gdyż taka modyfikacja może nam pomóc w poprawie kondycji naszych paznokci, a oprócz tego wpłynie korzystnie na stan naszego zdrowia. Przy dużych niedoborach można dodatkowo wspomóc się suplementacją preparatami cynku.

Jak wspominaliśmy na początku, również zabiegi kosmetyczne poprawią stan naszych paznokci. Dobrymi i sprawdzonymi metodami są tzw. domowe sposoby, które pomogą nam nawilżyć i poprawić wygląd paznokci, np. olejek rycynowy albo oliwa z sokiem z cytryny. Zewnętrzna pielęgnacja powinna również obejmować stosowanie kremów nawilżających, natłuszczanie przy użyciu olejków (najlepiej na noc), stosowanie odżywek bądź preparatów regenerujących na paznokcie.

Na koniec warto nadmienić, iż nasze paznokcie nie lubią długotrwałego przebywania w wodzie, detergentów i substancji chemicznych, dlatego podczas zmywania i sprzątania należy zakładać  rękawiczki, które są przeznaczone do kontaktu z takimi substancjami.. W przypadku zabiegów kosmetycznych powinniśmy używać pilniczków papierowych lub szklanych oraz nie stosować zmywaczy z acetonem.

Ostatnia modyfikacja 24 lipca 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.