Bratki na Dzień Matki

Fiołek trójbarwny potocznie nazywany bratkiem polnym jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, która kwitnie od czerwca do września. Jego kwiaty są bardzo piękne, zwykle górne płatki mają kolor fioletowy, a boczne i dolne kolor żółty. W stanie dzikim rośnie zarówno w Europie jak i Azji, można go spotkać na łąkach, nieużytkach rolnych, w ogrodach gdzie często jest traktowany jako chwast.. Co ciekawe susz z fiołka ma wiele zastosowań zarówno w medycynie i kosmetyce, jak i kuchni.

Fiołek zawiera w swoim składzie wiele cennych składników takich jak bioflawonoidy (rutozyd, hesperydynę, kwercetynę), garbniki, karotenoidy, saponiny, śluzy oraz niewielkie ilości olejków eterycznych. Dzięki takiemu bogactwu składników ziele fiołka działa detoksykująco, przeciwzapalnie, moczopędnie, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, ściągająco, uszczelniająco na naczynia krwionośne.

W przemyśle farmaceutycznych  jako surowiec leczniczy używane są młode kwitnące pędy, które po ususzeniu mogą być wykorzystywane do sporządzania m. in. naparów, odwarów. Herbatka z bratka oczyszcza organizm z toksyn, działania antybakteryjnie i przeciwzapalnie dlatego polecana jest przy cerze trądzikowej oraz innych problemach skórnych takich jak: wypryski, egzemy, liszaje, łojotok. W początkowym okresie picia herbatki z bratka może dojść do nasilenia wyprysków, jednak po ok. 2 tygodniach stan skóry ulega poprawie. Dzieje się tak, ponieważ organizm intensywnie oczyszcza się z toksyn. Przy schorzeniach skórnych wskazane jest również wykorzystywanie naparów do kąpieli, przemywania, okładów.

Ponadto fiołka używa się w schorzeniach dróg moczowych, gdyż ma on właściwości moczopędne oraz przeciwzapalne. Stosowanie wewnętrzne jak i zewnętrzne przynosi ulgę w dolegliwościach reumatycznych. W nieżytach górnych dróg oddechowych ułatwia pozbywanie się zalegającej wydzieliny w związku ze swoim działaniem wykrztuśnym. Fiołek zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych, dzięki zawartym bioflawonoidom uszczelnia je i uelastycznia. Pomaga w odchudzaniu pobudzając przemianę materii oraz dając uczucie sytości.

W przemyśle kosmetycznym jest wykorzystywany do produkcji preparatów (mleczka, toniki, kremy) do skóry trądzikowej oraz ze skłonnością do pękających i rozszerzonych naczynek.

To nie koniec szerokiej gamy zastosowań fiołka. Bratek jest jadalny dlatego młode kwiaty i liście są wykorzystywane w kuchni do dekoracji potraw (np. sałatek, deserów).