Co to są dermokosmetyki?

czymsadermokosmetyki

Dermokosmetyki nazywane inaczej kosmetykami aptecznymi bądź kosmeceutykami mają za zadanie oprócz pielęgnacji łagodzić podrażnienia oraz zapewniać specjalistyczną ochronę, ponieważ powstają one z myślą o skórze z problemami dermatologicznymi.

Dermokosmetyki możemy traktować jako produkt połączenia dwóch dziedzin kosmetologii i medycyny. Wskazuje na to sama nazwa, która powstała z połączenia pojęć kosmetyk i farmaceutyk.

Coraz większa część społeczeństwa wykazuje problemy skórne spowodowane alergiami, atopowym zapaleniem skóry bądź nadwrażliwością, która może wynikać np. z zanieczyszczenia środowiska, dużych różnic temperatur pomiędzy dworem a pomieszczeniami, negatywnymi skutkami klimatyzacji, szkodliwym promieniowaniem UV. Do tego wiele osób wykazuje  problemy z cerą naczynkową, nadmiernie przetłuszczającą się lub trądzikiem, a z wiekiem dochodzi także proces starzenia się skóry. Z myślą o takich osobach powstają dermokosmetyki. Tworzenie ich odbywa się przy udziale dermatologów, farmaceutów, chemików, a produkcja ma miejsce w ściśle kontrolowanych, sterylnych warunkach przypominających swoim procesem produkcję leków. Preparaty te przechodzą szereg badań w celu zagwarantowania jakości i bezpieczeństwa stosowania.

Kolejną cechą, która odróżnia dermokosmetyki od innych preparatów jest obecność składników bioaktywnych (bardzo często w dużych stężeniach), które są tak skomponowane aby przeciwdziałać podrażnieniom i konkretnym problemom ze skórą. Kosmeceutyki powstają przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, a ich skład opiera się na dobraniu odpowiedniej kompozycji składników, których działanie zostało potwierdzone badaniami. Substancjami które najczęściej spotykamy w dermokosmetykach jest woda termalna bogata w minerały takie jak cynk, selen, mangan, żelazo, miedź. Oprócz tego zawierają witaminy A, E, C, wit. z gr. B, lipidy, peptydy, retinoidy, kofeinę, glinkę, ekstrakty roślinne (np. z alg, soi, aloesu, żeń-szenia, zielonej herbaty, miłorzębu), alfa i beta-hydroksykwasy mające działanie złuszczające, NMF (naturalne czynniki nawilżające), substancje fotoochronne. Bogaty skład poszczególnych kosmetyków aptecznych ma za zadanie zapewnić ochronę, łagodzić podrażnienia oraz zapobiegać ich powstawaniu. Dermokosmetyki łagodzą, odżywiają i pielęgnują przez co są idealne dla wrażliwej i wymagającej skóry.

Tym co wyróżnia dermokosmetyki jest również brak substancji które mogą powodować podrażnienia i uczulenia. Stąd nie posiadają w swoim składzie sztucznych barwników, olejków eterycznych, parabenów, a zawartość środków konserwujących jest minimalna lub nie ma ich wcale. Preparaty te posiadają swoją naturalną barwę oraz zapach wynikający z zastosowanych składników. Zalecane są dla osób z atopowym zapaleniem skóry, alergiami ( w tym fotoalergiami), trądzikiem pospolitym i różowatym, przy łuszczycy, egzemie, przebarwieniach pigmentacyjnych, z cerą naczynkową, do skóry silnie przesuszonej i odwodnionej. Wiele z tych preparatów ze względu na odpowiednio dobrany skład może być bezpiecznie stosowane do pielęgnacji skóry niemowląt, dzieci czy kobiet ciężarnych, czyli szczególnie wrażliwej.

Napisz do nas


Al. Jana Pawła II 80 (II piętro), 00-175 Warszawa

tel. +48 22 635 80 41

fax +48 22 653 73 10

biuro@lekam.pl