Co to są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki nazywane inaczej kosmetykami aptecznymi bądź kosmeceutykami mają za zadanie oprócz pielęgnacji łagodzić podrażnienia oraz zapewniać specjalistyczną ochronę, ponieważ powstają one z myślą o skórze z problemami dermatologicznymi.

Dermokosmetyki możemy traktować jako produkt połączenia dwóch dziedzin kosmetologii i medycyny. Wskazuje na to sama nazwa, która powstała z połączenia pojęć kosmetyk i farmaceutyk.

Coraz większa część społeczeństwa wykazuje problemy skórne spowodowane alergiami, atopowym zapaleniem skóry bądź nadwrażliwością, która może wynikać np. z zanieczyszczenia środowiska, dużych różnic temperatur pomiędzy dworem a pomieszczeniami, negatywnymi skutkami klimatyzacji, szkodliwym promieniowaniem UV. Do tego wiele osób wykazuje  problemy z cerą naczynkową, nadmiernie przetłuszczającą się lub trądzikiem, a z wiekiem dochodzi także proces starzenia się skóry. Z myślą o takich osobach powstają dermokosmetyki. Tworzenie ich odbywa się przy udziale dermatologów, farmaceutów, chemików, a produkcja ma miejsce w ściśle kontrolowanych, sterylnych warunkach przypominających swoim procesem produkcję leków. Preparaty te przechodzą szereg badań w celu zagwarantowania jakości i bezpieczeństwa stosowania.

Kolejną cechą, która odróżnia dermokosmetyki od innych preparatów jest obecność składników bioaktywnych (bardzo często w dużych stężeniach), które są tak skomponowane aby przeciwdziałać podrażnieniom i konkretnym problemom ze skórą. Kosmeceutyki powstają przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, a ich skład opiera się na dobraniu odpowiedniej kompozycji składników, których działanie zostało potwierdzone badaniami. Substancjami które najczęściej spotykamy w dermokosmetykach jest woda termalna bogata w minerały takie jak cynk, selen, mangan, żelazo, miedź. Oprócz tego zawierają witaminy A, E, C, wit. z gr. B, lipidy, peptydy, retinoidy, kofeinę, glinkę, ekstrakty roślinne (np. z alg, soi, aloesu, żeń-szenia, zielonej herbaty, miłorzębu), alfa i beta-hydroksykwasy mające działanie złuszczające, NMF (naturalne czynniki nawilżające), substancje fotoochronne. Bogaty skład poszczególnych kosmetyków aptecznych ma za zadanie zapewnić ochronę, łagodzić podrażnienia oraz zapobiegać ich powstawaniu. Dermokosmetyki łagodzą, odżywiają i pielęgnują przez co są idealne dla wrażliwej i wymagającej skóry.

Tym co wyróżnia dermokosmetyki jest również brak substancji które mogą powodować podrażnienia i uczulenia. Stąd nie posiadają w swoim składzie sztucznych barwników, olejków eterycznych, parabenów, a zawartość środków konserwujących jest minimalna lub nie ma ich wcale. Preparaty te posiadają swoją naturalną barwę oraz zapach wynikający z zastosowanych składników. Zalecane są dla osób z atopowym zapaleniem skóry, alergiami ( w tym fotoalergiami), trądzikiem pospolitym i różowatym, przy łuszczycy, egzemie, przebarwieniach pigmentacyjnych, z cerą naczynkową, do skóry silnie przesuszonej i odwodnionej. Wiele z tych preparatów ze względu na odpowiednio dobrany skład może być bezpiecznie stosowane do pielęgnacji skóry niemowląt, dzieci czy kobiet ciężarnych, czyli szczególnie wrażliwej.

Ostatnia modyfikacja 17 lipca 2020