Na jakie rodzaje możemy podzielić włosy

  • Post Author:
  • Post Category:Ciekawostki

 

Fryzjerzy i styliści prześcigają się w wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów na ludzkich włosach, aby dodać im blasku, poprawić ich ułożenie, zmienić kolor, a nawet sztucznie je wydłużyć. Efekty owych zabiegów pielęgnacyjnych mogą wprawiać w zdumienie i podziw, jednak nie sposób zmienić na stałe struktury i rodzaju włosów, bowiem te cechy zakodowane są w naszych genach.

Wdrożenie odpowiedniej diety, stosowanie preparatów kosmetycznych dostępnych na rynku oraz całego wachlarza zabiegów, jakie obecnie się wykonuje mogą jedynie poprawić niektóre właściwości włosów.

Ze względu na pochodzenie włosy dzieli się na europejskie, azjatyckie, indyjskie oraz afroamerykańskie i w zależności od warunków klimatycznych w jakich ludzie żyją, różnią się one takimi cechami anatomicznymi jak: kolor, grubość, gęstość czy sprężystość. Szacuje się, że na ludzkiej głowie występuje około 100-150 tysięcy włosów, przy czym te o ciemniejszej barwie z reguły są nieco grubsze i jest ich mniej, zaś jaśniejszych nieco więcej. Kolorystyka uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi, strefą klimatyczną, rasą oraz ilością barwnika- melaniny.

W związku z brakiem możliwości zmiany struktury naszych włosów, możemy jedynie zastosować odpowiednią pielęgnację, aby zawsze były zdrowe, piękne i młode.

Włosy zdrowe, o naturalnym połysku i sprężystości, z których układaniem nie ma problemów określane są jako normalne. W przypadku dużej aktywności gruczołów łojowych mówi się o włosach tłustych, lub przetłuszczających się. Włosy takie mają tendencję do sklejania się przez co zmniejsza się ich objętość. Pielęgnacja takich włosów wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków każdego dnia. Zupełnie przeciwnie zachowują się włosy suche, które często się plączą i trudno je rozczesać. Niekiedy mogą przypominać wręcz przesuszone siano. Włosy suche mogą występować przy niedoczynności gruczołów łojowych, lub przy częstym farbowaniu, suszeniu gorącym powietrzem i ekspozycji na promienie słoneczne.

Niekiedy zmartwień dostarczają włosy przetłuszczające się u nasady i przesuszone przy końcówkach, co przyjęto określać mianem włosów mieszanych. Kwestią dziedziczną mogą być także włosy wyjątkowo delikatne i cienkie, wymagające odpowiedniej ochrony i delikatności przy zabiegach pielęgnacyjnych. Włosy takie łatwo zniszczyć przez użycie kosmetyków o radykalnym działaniu. Odziedziczyć możemy także włosy zniszczone, ze skłonnością do utraty składników odpowiadających za ich trwałość.

Bardzo powszechnym u kobiet zjawiskiem jest także występowanie włosów o rozdwajających się końcówkach. Włosy przy końcówkach są najstarsze, co powoduje ich niszczenie pod wpływem czynników zewnętrznych, strzępienie lub łamanie się.

Wygląd i kondycja włosów obrazuje ogólny stan zdrowia organizmu, a niedobory wartości odżywczych i rozwój wielu chorób objawia się uszkodzeniem ich struktury, łamliwością, nadmiernym wypadaniem, utratą połysku a nawet barwy. Wśród składników pokarmowych wzmacniających strukturę włosa w pierwszej kolejności wymienia się żelazo, cynk i większość witamin z grupy B. Dlatego dbałość o włosy to nie tylko zachowanie higieny i ich pielęgnacja, ale także wdrożenie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Ostatnia modyfikacja 28 czerwca 2020