Zasady ochrony przed czerniakiem skóry, a suplementacja cynku

 

Udowodnionym naukowo czynnikiem powodującym powstawanie raka skóry nazywanego także czerniakiem jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Choroba może rozwinąć się zarówno na skórze niezmienionej pod wpływem promieni UV np. w fałdach skórnych, na głowie okrytej włosami, a nawet na gałce ocznej (miejscach nie wystawionych bezpośrednio na słońce), bądź powstać wskutek niekorzystnych mutacji zachodzących w komórkach skóry widocznych na powierzchni jako przebarwienia.

W naszych szerokościach geograficznych promieniowanie słoneczne w okresie letnim stwarza realne zagrożenie powstania nowotworowych zmian w strukturze skóry. Źródłem takich zmian może być także niewłaściwe i nieodpowiedzialne opalanie, a także korzystanie z solariów, gdzie podczas opalania skóra wystawiona jest na krótką lecz intensywną ekspozycję na promieniowanie UV. Aby znaleźć się w grupie ryzyka, nie trzeba opalać się przez całe lato. Również krótkotrwała lecz intensywna ekspozycja na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do zmian w skórze i rozwoju czerniaka.

O profilaktyce czerniaka należy pamiętać przez cały rok, jednak szczególna ochrona skóry wskazana jest w okresie letnim, kiedy wielu z nas przebywa na urlopach, a w czasie wolnym chętnie korzysta z kąpieli słonecznych.

W czasie wakacji pamiętajmy zatem aby unikać słońca w godzinach, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze, a więc pomiędzy godz. 11, a 16. Stosować należy kremy z filtrami UV przed wyjściem na słońce, a następnie co około 2 godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie, bowiem dostępne kremy zwykle nie są w pełni wodoodporne. Przy dużym nasłonecznieniu wskazane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz nakrycia głowy (szczególnie u dzieci, u których zmiany skórne mogą uwidocznić się w późniejszych okresach życia). Dla utrzymania zdrowia i właściwej kondycji skóry znaczenie ma także prawidłowo zbilansowana dieta dostarczająca niezbędnych witamin i minerałów. Odpowiednia dieta umożliwia również zachowanie równowagi ilościowej pomiędzy wolnymi rodnikami oraz antyoksydantami zmniejszającymi ryzyko mutacji komórkowych.

Jednym z ważnych elementów profilaktyki nowotworowej jest zatem dieta zawierająca naturalne  przeciwutleniacze (a więc witaminy A, C, E oraz minerały takie jak cynk, selen i miedź). Kluczowe jest także kontrolowanie stanu zdrowia skóry, a nagle pojawiające się lub powiększające znamiona należy niezwłocznie zbadać.

Ostatnia modyfikacja 12 lipca 2020