Udowodnionym naukowo czynnikiem powodującym powstawanie raka skóry nazywanego także czerniakiem jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Choroba może rozwinąć się zarówno na skórze niezmienionej pod wpływem promieni UV np. w fałdach skórnych, na głowie okrytej włosami, a nawet na gałce ocznej (miejscach nie wystawionych bezpośrednio na słońce), bądź powstać wskutek niekorzystnych mutacji zachodzących w komórkach skóry widocznych na powierzchni jako przebarwienia.
W naszych szerokościach geograficznych promieniowanie słoneczne w okresie letnim stwarza realne zagrożenie powstania nowotworowych zmian w strukturze skóry. Źródłem takich zmian może być także niewłaściwe i nieodpowiedzialne opalanie, a także korzystanie z solariów, gdzie podczas opalania skóra wystawiona jest na krótką lecz intensywną ekspozycję na promieniowanie UV. Aby znaleźć się w grupie ryzyka, nie trzeba opalać się przez całe lato. Również krótkotrwała lecz intensywna ekspozycja na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do zmian w skórze i rozwoju czerniaka.
O profilaktyce czerniaka należy pamiętać przez cały rok, jednak szczególna ochrona skóry wskazana jest w okresie letnim, kiedy wielu z nas przebywa na urlopach, a w czasie wolnym chętnie korzysta z kąpieli słonecznych.
W czasie wakacji pamiętajmy zatem aby unikać słońca w godzinach, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze, a więc pomiędzy godz. 11, a 16. Stosować należy kremy z filtrami UV przed wyjściem na słońce, a następnie co około 2 godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie, bowiem dostępne kremy zwykle nie są w pełni wodoodporne. Przy dużym nasłonecznieniu wskazane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz nakrycia głowy (szczególnie u dzieci, u których zmiany skórne mogą uwidocznić się w późniejszych okresach życia). Dla utrzymania zdrowia i właściwej kondycji skóry znaczenie ma także prawidłowo zbilansowana dieta dostarczająca niezbędnych witamin i minerałów. Odpowiednia dieta umożliwia również zachowanie równowagi ilościowej pomiędzy wolnymi rodnikami oraz antyoksydantami zmniejszającymi ryzyko mutacji komórkowych.
Jednym z ważnych elementów profilaktyki nowotworowej jest zatem dieta zawierająca naturalne przeciwutleniacze (a więc witaminy A, C, E oraz minerały takie jak cynk, selen i miedź). Kluczowe jest także kontrolowanie stanu zdrowia skóry, a nagle pojawiające się lub powiększające znamiona należy niezwłocznie zbadać.
Al. Jana Pawła II 80 (II piętro), 00-175 Warszawa
tel. +48 22 635 80 41
fax +48 22 653 73 10