Arbuzy i melony – pyszne smaki wakacji

Spożywane w formie deserów i przekąsek arbuzy i melony cieszą się powodzeniem ze względu na dużą zawartość orzeźwiającego soku, który idealnie gasi pragnienie w letnie dni. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z fenomenu tych owoców. Te „wodne melony” albo jak zdarza się słyszeć na Śląsku „słodkie banie” stanowią nie tylko cenne źródło witamin i doskonale nawadniają organizm, ale jak pokazują najnowsze badania mogą mieć także korzystny wpływ na układ krążenia.

Melony i arbuzy ze względu na suche strefy ciepłego klimatu z jakich pochodzą gromadzą znaczne ilości wody wraz z substancjami odżywczymi, których rolą jest zabezpieczenie i odżywienie znajdujących się w środku nasion. Te spokrewnione z dynią i ogórkiem owoce zawierają witaminy A,B1, B2, B6, B7, C oaz E, sole mineralne, a także spore ilości  antyoksydantów w postaci naturalnych barwników odpowiedzialnych za niepowtarzalne walory smakowe i charakterystyczną świeżość. Miąższ tych owoców zawiera naturalne cukry, ale pozbawiony jest tłuszczu i cholesterolu.

Naukowcy zwracają uwagę na zawartość likopenu zaliczanego do przeciwutleniaczy odpowiedzialnych za zatrzymanie mutacji komórkowych sprzyjających rozwojowi m.in. raka jelita grubego i prostaty. Badacze coraz śmielej spekulują także, jakoby likopen zakłócał działanie hormonów zaangażowanych w przerost prostaty. Ponadto ze względu na zawartość aminokwasu- cytruliny którą w medycynie stosuje się w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych arbuzy i melony mogą mieć korzystny wpływ w profilaktyce chorób układu sercowo- naczyniowego. Z uwagi na znaczącą zawartość wody (około 90%), arbuz wykazuje właściwości moczopędne, korzystne dla osób z chorobami układu moczowego i nerek.

W kosmetyce wykorzystuje się maseczki z melona i arbuza, które podobnie jak ogórek mają właściwości chłodzące i ujędrniające skórę. Pomagają także w walce z trądzikiem i opryszczką. Naukowo dowiedziono również, że zapach tych dyniowatych owoców działa odprężająco i antystresowo dzięki czemu na sklepowych półkach znaleźć można nawet mydła i balsamy do kąpieli zawierające wyciąg z melona i arbuza.

W sezonie letnim sklepy i bazary obfitują w owoce melonów różnych odmian, a coraz częściej oprócz klasycznych widuje się i żółte arbuzy. Jak wybrać te najsmaczniejsze, zawierające najwięcej spośród wymienionych właściwości? Dojrzałego i słodkiego arbuza rozpoznamy po… odgłosie. Jeżeli stukając dłonią w powierzchnię arbuza słyszalny będzie głuchy odgłos, mamy pewność, że wybieramy najlepszy okaz. Aby rozpoznać smacznego i dojrzałego melona należy z kolei ucisnąć kciukiem w miejsce, gdzie znajdowała się łodyga, elastyczna a zarazem nie zbyt miękka struktura owocu w tym miejscu gwarantuje jego dojrzałość i niepowtarzalny smak. Korzystajmy z dobrodziejstw pełni lata! Smacznego!

Ostatnia modyfikacja 24 lipca 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.