Problemy z widzeniem po zmierzchu

  • Post Author:
  • Post Category:Wzrok

 

Za odbiór bodźców wzrokowych odpowiadają obecne w naszej siatkówce komórki receptorowe: pręciki i czopki.

Czopki znajdują się w plamce żółtej i odpowiadają za widzenie kolorów oraz wysoką ostrość odbieranych obrazów, jednak do tego wymagają dobrego oświetlenia. Inaczej jest w przypadku pręcików, które umożliwiają widzenie, może bez zdolności rozróżniania barw i mniej ostre, ale przy słabym natężeniu światła.  Pręcików jest zdecydowanie więcej niż czopków i umiejscowione są głównie w obwodowej części siatkówki. Pozwalają na widzenie kształtów i ruchu przedmiotów w nocy.

 

Kiedy pręciki nie są w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji pojawia się problem z widzeniem przy gorszym oświetleniu i w ciemności. Mówimy wtedy o ślepocie zmierzchowej, czyli nyktalopii. Potocznie używa się również określenia ,,kurza ślepota”, a wynika to z faktu iż przeważająca część ptactwa, w tym kury mają znacznie osłabioną zdolność widzenia po zmierzchu.

 

Najczęstsze objawy ślepoty zmierzchowej dotyczą problemów z poruszaniem się po zmroku, gdyż osoby gorzej widzą. W związku z czym łatwiej dochodzi do potknięć, upadków, trudniej jest funkcjonować przy małym natężeniu światła, często towarzyszy temu uczucie zdezorientowania.

 

Warto pamiętać, iż do prawidłowego widzenia niezbędna jest witamina A. Barwniki obecne w fotoreceptorach, aby mogły prawidłowo spełniać swoją funkcję muszą mieć zapewniony stały poziom witaminy A, która jest niezbędna do ich regeneracji. Dodatkowo może dojść do uszkodzenia komórek obecnych w rogówce oka. Stąd najczęstszą przyczyną ślepoty zmierzchowej jest niedobór wit. A. Jest to dość częsty problem w krajach borykających się z głodem. Niedożywienie bądź zła dieta wpływają na dostępność składników pokarmowych, witamin i minerałów. Do osób o podwyższonym ryzyku niedoborów zalicza się kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby z utrudnionym wchłanianiem z przewodu pokarmowego, cukrzyków, alkoholików. Oprócz wit. A ważny jest także odpowiedni poziom cynku, gdyż wpływa on na jej przyswajanie i metabolizm. Kurza ślepota może pojawić się również w przebiegu innych schorzeń związanych w narządem wzroku, np. zaćmą, jaskrą, bardzo duża krótkowzrocznością. Problem ten może być także uwarunkowany genetycznie i polega na zwyrodnieniu barwnikowym siatkówki.  W tym przypadku jest to schorzenie dziedziczne, którego objawy obserwuje się już w młodym wieku, niestety na chwilę obecną nie jest wyleczalne.

 

W przypadku, gdy problem jest związany z niedoborami wit. A zaleca się jej zwiększoną suplementację. Warto zadbać również o dostarczenie cynku, aby wspomóc organizm w przyswajaniu tej witaminy.

Ostatnia modyfikacja 12 lipca 2020