Antybiotyk nie zawsze wyleczy infekcję

antybiotyki_small

 

Sezon infekcji górnych dróg oddechowych w pełni, a my częściej niż zwykle udajemy się do lekarskiego gabinetu m.in. po receptę na antybiotyk.

Dzięki temu mamy pewność, że przeziębienie szybko minie, a my wrócimy do pracy lub codziennych aktywności. Czy taki – notabene bardzo prosty – sposób myślenia jest również racjonalny?

Okazuje się, że nie do końca. Lekarze i naukowcy biją obecnie na alarm: Antybiotyki przepisywane zbyt często, ponieważ większość (a niektóre dane podają nawet, że 90 proc.) wszystkich infekcji górnych dróg oddechowych spowodowana jest przez wirusy. A jeśli pamiętamy chociażby z lekcji biologii – antybiotyki nie działają na wirusy, ale wyłącznie na bakterie. Nie będą więc działały na osoby cierpiące na klasyczne przeziębienie czy grypę, która również ma podłoże wirusowe.

Co więc zrobić, gdy jesteśmy przeziębieni? W tym przypadku warto zastosować tzw. leczenie objawowe oparte m.in. o preparaty o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Warto w tym względzie przypomnieć także o konieczności rozmowy z lekarzem i farmaceutą, gdyż wiele dostępnych w aptekach leków na przeziębienie zawiera te same substancje czynne (uważajmy więc, aby ich nie przedawkować!).

Pamiętajmy również, że same leki objawowe mogą jednak nie wystarczyć, jeśli zwyczajnie o siebie nie zadbamy – istotne jest więc spożywanie dużej ilości płynów (dzięki czemu kaszel będzie łatwiejszy w odkrztuszaniu), racjonalna i różnorodna dieta, wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy czy chwilowy odpoczynek od pracy, szczególnie jeśli jesteśmy wycieńczeni fizycznie lub umysłowo.

Jak widzimy – nie ma tu miejsca na antybiotykoterapię, jednak nie oznacza to, że ta forma leczenia powinna być całkowicie pomijana. Istnieją bowiem objawy (jak np. wysoka gorączka, silny ból gardła połączony z przerostem migdałków, długo otrzymujący się stan zapalny zatok czy oskrzeli, silne zawroty głowy towarzyszące infekcji), które bardzo wyraźnie sugerują zakażenie bakteryjne. O decyzji włączeniu antybiotyku w takich przypadkach powinien zdecydować jednak lekarz. A nie pacjent.

Niezależnie jednak, czy mamy do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną, warto zadbać o swoją odporność. Istnieje na to wiele sposób, jednak nie wszystkie są jednakowo efektywne.

W ostatnim czasie wiele mówi się i pisze m.in. o roli cynku jako pierwiastka, który wspomaga działanie naszego układu immunologicznego w walce infekcjami. Czy jest to moment, aby zwiększyć jego udział w diecie np. poprzez spożywanie większej ilości ryb, owoców morza czy… pestki dyni? Z pewnością tak. Można również wziąć pod uwagę dodatkową suplementację diety – szczególnie, kiedy na infekcje zapadamy częściej niż w innych porach roku.

Napisz do nas


Al. Jana Pawła II 80 (II piętro), 00-175 Warszawa

tel. +48 22 635 80 41

fax +48 22 653 73 10

biuro@lekam.pl