Jak dawkować melatoninę?

  • Post Author:
  • Post Category:Porady

 

Melatonina może być stosowana przez wiele osób, które cierpią na różnego rodzaju zaburzenia snu.
Główne wskazania do stosowania tego leku obejmują zakłócenia naturalnego, biologicznego rytmu snu i czuwania. Mogą one być związane m.in. z podróżami międzykontynentalnymi (czyli z coraz powszechniejszym zjawiskiem jet-lag) czy pracą zmianową (uwaga: zawody medyczne tj. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, farmaceuci).

Melatonina jest również skuteczna w tzw. zespole opóźnionej fazy snu, w którym czas naszego zasypiania jest przesunięty o 3 do 6 godzin od czasu dyktowanego przez ogólne wymogi społeczne (czyli innymi słowy, są to sytuacje, w których zasypiamy ok. 3 nad ranem i budzimy się – wyspani – około południa następnego dnia). Co interesujące, lek ułatwia także regulację zaburzeń naturalnego zegara biologicznego także u osób niewidomych.

Co zrobić, aby skuteczność melatoniny była na jak najwyższym poziomie? Otóż, niezmiernie ważna jest jej regularność przyjmowania. Jak wskazują badania, najlepsze skutki stosowania tego preparatu obserwuje się podczas dłuższego stosowania (chociaż z pewnością pierwsze efekty mogą być widoczne już po pierwszej jej dawce). Często pojawiają się one nawet po 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Jest to wniosek, że melatoniny z całą pewnością nie należy traktować jako przysłowiowej tabletki na ból głowy, która przyjęta doraźnie zniweluje uciążliwe dolegliwości, ale raczej jako najważniejszy składnik dłuższego leczenia połączonego oczywiście z tzw. higieną snu.

Jak długo powinna być stosowana melatonina? Wszystko zależy od głównej przyczyny jej zastosowania. Jeśli doskwiera nam jet-lag, ważne jest, aby przyjmować ją raz na dobę, po zapadnięciu zmroku, rozpoczynając od pierwszego dnia podróży. Co równie istotne, kiedy wrócimy z wakacji lub z podróży służbowej zza oceanu leczenia nie należy gwałtownie przerywać. Według rekomendacji, melatoninę należy stosować bowiem przez 2 do 3
kolejnych dni po zakończeniu podróży.

Jeśli z kolei, zanurzenia snu związane są z pracą zmianową, ważne jest, aby lek przyjmować na godzinę przed snem. Melatonina jest lekiem uznawanym za bezpieczny, dlatego takie dawkowanie dotyczy także długotrwałego jej przyjmowania.

Ostatnia modyfikacja 24 lipca 2020