Jak pielęgnować skórę trądzikową?

  • Post Category:Porady

 

Trądzik pospolity związany jest z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły czego konsekwencją jest obecność wykwitów na skórze, w postaci zaskórników, ropni lub zmian grudkowo-krostkowych. Najczęściej jest on spowodowany zmianami hormonalnymi, jednak to nie jedyny powód. Na nasilenie zmian może wpływać nieodpowiednia dieta np. podnosząca poziomu cukru, prowadząca do zakwaszenia organizmu, stres, niektóre leki, źle dobrane kosmetyki, czynniki genetyczne. Pojawiają się one najczęściej na twarzy, ale mogą też występować na plecach i klatce piersiowej. Obecnie problem trądziku dotyczy nie tylko osób w przedziale 11-18 lat, ale również osób dorosłych. Cera trądzikowa jest niezwykle wymagająca i jednocześnie problematyczna, przez co leczenie jest długotrwałe. Przeważnie konieczna jest wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiednie leki (mogą to być zarówno maści jak i preparaty doustne) oraz wskaże jakich kosmetyków używać do pielęgnacji, tak by nie podrażniać skóry. Przebieg trądziku może być różny, od okresowo pojawiających się, łagodnych zmian po bardzo ciężkie, nasilone postacie. Jednakże codzienna, kompleksowa pielęgnacja, bez względu na postać i stopień nasilenia trądziku jest niezbędna w całym procesie leczenia. Warto zapoznać się z kilkoma głównymi zasadami, które służą pomocą jak dbać o cerę trądzikową.

  • Niezwykle ważne jest pozbycie się złych przyzwyczajeń przez które może dochodzić do jeszcze większego podrażnienia skóry. Dlatego nie należy dotykać twarzy brudnymi rękoma oraz wyciskać zaskórników i pryszczy. Warto również pamiętać aby jak najczęściej zmieniać pościel i ręczniki.
  • Oczyszczanie skóry trądzikowej powinno odbywać się przy użyciu przeznaczonych do tego żeli, płynów micelarnych bądź pianek do cery trądzikowej. Dzięki nim pozbywamy się nadmiaru łoju, zanieczyszczeń, bakterii, makijażu. Jednocześnie odblokowujemy pory w skórze i łagodzimy podrażnienia. Specjalistyczne preparaty do mycia nie zawierają alkoholu, mydła oraz nie są oleiste, a na te elementy powinniśmy szczególnie uważać. Alkohol podobnie jak mydło powoduje przesuszenie i podrażnienie skóry, a co za tym idzie nasilenie produkcji łoju. Formy olejowe kosmetyków natomiast zatykają pory. Warto pamiętać aby preparatów do oczyszczania skóry nie używać zbyt często, gdyż możemy osiągnąć odwrotny efekt od zamierzonego. Zamiast łagodzić zmiany doprowadzamy do nadmiernej produkcji sebum.
  • Kolejnym ważnym elementem jest złuszczanie naskórka, dzięki czemu usuwane są martwe komórki, odblokowywane pory, a skóra ulega wygładzeniu. Najlepsze w tym wypadku będą przeznaczone do cery trądzikowej preparaty z kwasami bądź peelingi enzymatyczne.
  • Pielęgnacja cery trądzikowej wymaga odpowiednich kremów, które należy nakładać dwa razy dziennie na oczyszczoną skórę. Powinny to być specjalistyczne kremy, które nie tylko pielęgnują, ale także leczą. Mają one kojący i zmniejszający podrażnienia charakter, ponadto zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia, regulują pracę gruczołów łojowych i ograniczają nadmierne rogowacenie naskórka.
  • Niezwykle ważna w całym procesie leczenia skóry trądzikowej jest również dieta, która powinna obfitować w warzywa i owoce, chude mięso oraz produkty bogate w cynk (ryby, owoce morza) i witaminy z gr. B (rośliny strączkowe, jaja, orzechy, otręby, produkty pełnoziarniste). Dodatkowo można wspomóc się preparatami zawierającymi cynk, witaminę A, B2 i B5. Unikać należy natomiast produktów, które są wysoko przetworzone (obfitujące w cukier, tłuszcz i sól), ostrych przypraw, napojów gazowanych i alkoholu.

Ostatnia modyfikacja 12 lipca 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.