Seks a zdrowie

  • Post Category:Ciekawostki

 

Regularną aktywność seksualną można porównać do innych aktywności fizycznych, w przypadku których jednoznacznie potwierdzony został korzystny wpływ dla zdrowia ludzkiego i kondycji organizmu.

Naukowcy udowodnili ponadto, że satysfakcja seksualna odczuwana przez kochanków podczas miłosnych igraszek wpływa na pobudzenie ośrodków mózgu odpowiedzialnych za przyjemność i związane z nią wydzielanie się hormonów. Następuje znaczne pobudzenie połączeń nerwowych, wzmaga się przepływ krwi i wzrasta dotlenienie organizmu. Kiedy organizm odczuwa przyjemność, zanika ból spowodowany wieloma dolegliwościami, stajemy się odprężeni i lepiej skoncentrowani.

W czasie pobudzenia seksualnego podwzgórze uwalania hormon zwany oksytocyną neutralizujący kortyzol odpowiedzialny za stres. Podczas seksu uwalniane są także znaczne ilości endorfiny zwanej hormonem szczęścia. To dzięki tej substancji organizm popadać może w stany euforyczne, a człowiek zapomina o codziennych dolegliwościach.

Regularna aktywność seksualna niczym wysiłek przy bieganiu lub pływaniu skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi, co zapobiega rozwojowi chorób serca i układu naczyniowego. Uprawiając seks poprawiamy kondycję organizmu w każdym wieku chroniąc tym samym siebie przed zaburzeniami neurologicznymi takimi jak utrata pamięci i demencja- czy zatem istnieje lepsza profilaktyka niż miłość?
Regularna aktywność seksualna jest nie tylko formą ćwiczeń fizycznych, ale także skutecznej terapii antydepresyjnej. Rozładowany stres, uczucie przyjemności, satysfakcji i bezpieczeństwa dzięki obecności bliskiej osoby zdecydowanie poprawia jakość życia psychicznego człowieka.

Nie bez znaczenia dla prawidłowości przebiegu procesów seksualnych w organizmie jest zapewnienie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i składniki mineralne. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj cynk odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę hormonalną organizmu. Cynk wpływa na produkcję hormonów płciowych u człowieka poprawiając tym samym libido. U mężczyzn minerał stymuluje produkcję nasienia, u kobiet reguluje procesy miesiączkowe, a jego niedobory mogą wywołać zaburzenia płodności u obu płci.

Ze względu na wspomnianą rolę cynku, to właśnie produkty, które w swoim składzie zawierają największe ilości minerału uważane są niezmiennie od wieków za afrodyzjaki, a degustacja ostryg, małż i krewetek pozwoli przekonać się, że powiedzenie: „przez żołądek do serca” to nie tylko puste słowa.

Ostatnia modyfikacja 27 czerwca 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.