Jak przygotować syrop z cebuli (w domowych warunkach)?

syropzcebulicynek

Cebula to warzywo znane i lubiane niemalże pod każdą szerokością geograficzną. Niezależnie czy mamy do czynienia z mroźną Skandynawią, czy z basenem Morza Śródziemnego czy może z kuchnią azjatycką, cebula bardzo często jest składnikiem wielu, nawet tych najbardziej wyszukanych dań.

Analizując jej właściwości, nie możemy również zapomnieć o… kontekście historycznym. Nie jest to nowe warzywo, i znane jest co najmniej od czasów starożytnych. A może i jeszcze wcześniej? Wspomina o niej nawet Biblia (i to dwukrotnie!). Z Księgi Liczb dowiadujemy się na przykład, że Żydzi podczas ucieczki z Egiptu do Ziemi Obiecanej bardzo tęsknili za cebulą, której nie mieli na pustyni. Świadczy to chociażby o fakcie, że była ona wówczas warzywem popularnym. Z pewnością starożytni mieli swoje powody, aby tak lubować się w tym warzywie. Czyżby było to związane z właściwościami prozdrowotnymi cebuli?

Przejdźmy do aspektu medycznego. Cebula jest bogatym źródłem antyoksydantów, a także szeregu witamin i składników mineralnych m.in. wapnia, fosforu, witaminy A i C, olejków eterycznych oraz – oczywiście – związków siarki, które nadają jej charakterystyczną woń i smak. Stanowi także cenne źródło cynku, który – jak wiemy – pomaga walczyć z infekcjami dróg oddechowych.

Wspomniane związki siarki, oprócz charakterystycznego zapachu i – niestety – działania drażniącego (przekonał się o tym każdy, kto kiedykolwiek kroił cebulę na mniejsze kawałki!) decydują o najważniejszej właściwości tego warzywa. Mowa tutaj o ich aktywności przeciwwirusowej i bakteriobójczej, co przydaje się szczególnie osobom narażonym na częste infekcje górnych dróg oddechowych. Regularne spożywanie cebuli pomaga bowiem zapobiegać przeziębieniom, a w przypadku ich wystąpienia – także skutecznie uzupełniać zastosowane leczenie. Co więcej, działa lekko wykrztuśnie. Nie bez przyczyny syrop z cebuli uznawany jest przez wielu za jeden z najstarszych preparatów stosowanych przy infekcjach.

Jak się okazuje, syrop z cebuli z powodzeniem można przygotować również w domu. Chociaż wydaje się to nieco… abstrakcyjne, przepis jest niezwykle prosty. Do przygotowania takiego syropu (na 1 osobę) potrzeba około 3 cebul. Aby w trakcie wykonywania syropu, warzywo to nie wydzielało tylu substancji drażniących, przed jego pokrojeniem, należy zmoczyć w wodzie nóż. Dzięki temu unikniemy podrażnień, co ważne jest w przypadku osób szczególnie wrażliwych na ich działanie. Cebulę należy drobno pokroić i zasypać dość dużą ilością cukru. Zamiast niego można użyć miodu – nie dość, że składnik ten doda niewątpliwych walorów smakowych, to dodatkowo uzupełni działanie cebuli, a to z uwagi na korzystne działanie względem układu odpornościowego. Taką mieszankę odstawiamy na ok. 5 godzin. W tym czasie nasza cebula powinna puścić sok i… mamy gotowy syrop.

Dlaczego do cebuli należy dodać cukier lub miód? Smak to jeden z powodów. Innym jest fakt, że w środowisku z dużą ilością cukrów prostych nie namnażają się drobnoustroje.

Napisz do nas


Al. Jana Pawła II 80 (II piętro), 00-175 Warszawa

tel. +48 22 635 80 41

fax +48 22 653 73 10

biuro@lekam.pl