Ryż zakazany

czarnyricecynek

Kultura dalekiego wschodu do dziś pozostaje dla nas Europejczyków nieodkryta, a jej obyczaje chyba nigdy nie przestaną fascynować i inspirować. Niezwykle ciekawą kulinarną inspiracją jest znany w kuchni azjatyckiej od wieków czarny ryż. Ta odmiana ryżu znana jest od czasów starożytnych i w cesarstwie Chińskim zarezerwowana była wyłącznie dla cesarza i jego rodziny, gdyż uważano ryż czarny za najlepszy, stąd też zyskał miano ryżu zakazanego.

Na rynku spotkać można kilka gatunków czarnego ryżu- m.in. indonezyjski, tajski oraz jaśminowy, jednak odmiany te charakteryzują się bardzo podobnymi właściwościami. Ziarna czarnego ryżu jak sama nazwa mówi przybierają barwę od fioletowej do czarnej i podczas gotowania wyraźnie barwią wodę, która przypomina kompot jagodowy.

Skojarzenie z czarnymi jagodami jest tutaj jak najbardziej celowe, gdyż ciemny fioletowy kolor produktowi nadają antocyjany, czyli pigmenty o właściwościach antyoksydacyjnych- te same, które występują w jagodach, przy czym czarny ryż zawiera ich znacznie więcej.

Czarny ryż w odróżnieniu od tradycyjnych odmian nie jest poddawany obróbce zanim trafi na sklepowe półki, a w jego łusce znajduje się oprócz wspomnianych przeciwutleniaczy bogactwo substancji mineralnych (cynk, magnez, żelazo i miedź), witaminy E, witamin z grupy B oraz duże ilości wspomagającego perystaltykę jelit błonnika.

Temu rodzajowi ryżu przypisuje się liczne właściwości zdrowotne. Pobudza pracę jelit oczyszczając przewód pokarmowy, działa antyoksydacyjnie, posiada właściwości przeciwzapalne, oczyszcza organizm z toksyn (w tym wolnych rodników), pomaga obniżyć poziom cholesterolu, posiada niski indeks glikemiczny i więcej białka niż inne odmiany ryżu.

Wielu dietetyków uważa, że czarny ryż w najbliższym czasie zrewolucjonizuje rynek spożywczy, bowiem produkt z powodzeniem może zastąpić inne ziarna, pod adresem których wymagający konsumenci mają coraz więcej zastrzeżeń takich jak: zawartość glutenu (którego pozbawiony jest czarny ryż), jałowość pod względem wartości odżywczych, czy niewielka ilość przeciwutleniaczy, którym coraz śmielej przypisuje się właściwości antynowotworowe.

Czarny ryż z powodzeniem może być wykorzystany do produkcji płatków, ciastek, pieczywa, a podawany zamiast makaronu czy białego ryżu stanowi wartościowy dodatek do dań przygotowanych z mięsa, ryb i owoców morza. Ze względu na nieco bogatsze walory smakowe i estetyczne produkt może z powodzeniem być zastosowany jako dodatek do sałatek, a nawet deserów. Po ugotowaniu czarny ryż przybiera barwę ciemnego fioletu i w odróżnieniu od klasycznego ryżu posiada lekko orzechowy smak. Ryż gotujemy nieco dłużej niż biały i w zależności od pożądanej konsystencji powinien pozostać na wolnym ogniu nawet do 40 minut.

W myśl powiedzenia, ze zakazany owoc najlepiej smakuje warto sięgnąć po ten niezwykły składnik kuchni dalekiego wschodu.

Napisz do nas


Al. Jana Pawła II 80 (II piętro), 00-175 Warszawa

tel. +48 22 635 80 41

fax +48 22 653 73 10

biuro@lekam.pl