Zastosowanie witaminy A w kosmetyce

  • Post Author:
  • Post Category:Kosmetyka

Na początek zagadka. Jaki składnik sprawia, że skóra staje się gładsza? Który z kolei poprawia jej koloryt, warunkuje właściwy poziom jej nawilżenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia zmarszczek? Odpowiedź jest prostsza niż nam się wydaje i brzmi: witamina A, która – jak widać – nie tylko przyczynia się do regulacji wielu procesów zachodzących w naszym organizmie, ale także spełnia funkcje nieco bardziej „przyziemną”, korzystnie wpływając na stan naszej skóry.

Witamina A, wraz z witaminą E jest jednym z najważniejszych składników kosmetyków (i dermokosmetyków), które wykazuje tzw. „właściwości przeciwstarzeniowe”. A to za sprawą działania przyśpieszającego odnowę naskórka, wzmacniania jego funkcji ochronnych i wyraźnego wpływu na zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny – białek stanowiących jeden z podstawowych materiałów budulcowych skóry.

Badania wskazują, że preparaty z witaminą A posiadają łagodne właściwości rozjaśniające, ograniczają występowanie drobnych zmarszczek i przebarwień oraz zmniejszają niekorzystny wpływ promieniowania UV. W tym ostatnim przypadku możemy także mówić pośrednio o ograniczeniu ryzyka poparzeń słonecznych, które szczególnie często występują przecież w naszej szerokości geograficznej.

Witamina A korzystnie wpływa również na terapię trądziku pospolitego. Chociaż choroba ta wymaga kompleksowego podejścia, i w niektórych przypadkach rekomendowane jest nawet włączenie doustnych antybiotyków, to wskazuje się że składnik ten może w tym przypadku pełnić rolę uzupełniającą. Witamina A hamuje bowiem produkcję sebum w gruczołach łojowych, którego nadmiar przyczynia się do zablokowania porów i nasilenia ropnych procesów zapalnych w skórze.

Nie bez przyczyny w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się maści i kremy na bazie witaminy C. Ich zaletą, oprócz niskiej ceny (w większości przypadków) są wielokierunkowe właściwości. Preparaty te mogą być polecane osobom skarżącym się na przebarwienia, nadmierną suchość skóry, worki i sińce pod oczami, spierzchnięte i wysuszone usta czy rany. W tym ostatnim przypadku należy jednak pamiętać, aby maści z witaminą A nie stosować na otwarte rany – w przeciwnym razie może bowiem dojść do podrażnień skóry i utrudnionego gojenia.

Witamina A, z racji korzystnego wpływu na stan skóry, może być także stosowana w formie doustnych suplementów diety. W tym przypadku doskonale będzie komponowała się z cynkiem – innym składnikiem, który wykorzystywany jest w różnego rodzaju problemach natury kosmetycznej.

Ostatnia modyfikacja 27 czerwca 2020