Co na temat cynku mówi nauka? Cz. 2

W jednym z poprzednim wpisów dowiedzieliśmy się, w jaki sposób cynk wpływa na różne składowe naszego układu odpornościowego. Teraz z kolei przyjrzymy się wynikom badań naukowych, które nie tylko potwierdzają aktywizację układu immunologicznego pod wpływem tego pierwiastka, ale także udowodniają jego ważne znaczenie w profilaktyce wielu infekcji, w tym tych najczęściej występujących, czyli dotyczących górnych dróg oddechowych.

Mało kto wie, ale badania prowadzone pod kątem oceny efektywności cynku w profilaktyce przeziębienia prowadzone są niemal od 40 lat. I tak, np. już w 1984 r. odnotowano, że u osób suplementujących ten pierwiastek nasilenie objawów ze strony górnych dróg oddechowych zmniejszyło się o ponad 40 proc. w porównaniu z osobami, które nie stosowały cynku. Co więcej, poprawa stanu zdrowia była niezależna od wieku badanych, i w równym stopniu dotyczyła osób w wieku od 30 do 40 lat, jak i pacjentów starszych.

Kolejne znaczące badania nad cynkiem przeprowadzone były po 2000 r. W jednych z nich okazało się, że suplementacja cynku przez 12 miesięcy zmniejsza liczbę przeziębień występujących w ciągu 1 roku z 22 aż do 7. Co więcej, wynik ten miał także swoje odzwierciedlenie w rezultatach badań laboratoryjnych. W tym kontekście również odnotowano poprawę u osób stosujących ten pierwiastek.

Niezwykle ciekawym badaniem była również analiza przeprowadzona w 2009 r. wśród kadetów sił powietrznych USA, w której wykazano, że regularne przyjmowanie cynku znacząco obniża liczbę dni bez żadnych objawów przeziębienia.

To w jaki sposób cynk wykazuje takie właściwości opisaliśmy w poprzednim artykule. Pamiętajmy jednak, że wiele mechanizmów nadal jest nie do końca poznanych, i stanowi obecnie przedmiot wielu interesujących badań prowadzonych nie tylko na różnych grupach osób i w różnych regionach świata, ale także na tzw. modelach komórkowych (czyli po prostu… w laboratorium). Dlatego śmiemy twierdzić, że w najbliższym czasie mogą znów pojawić się ciekawe wyniki, które – oczywiście – opublikujemy niezwłocznie.

Ostatnia modyfikacja 29 lipca 2020