Czy cynk może być ważny w profilaktyce cukrzycy?

Jakie znamy właściwości cynku? Wpływ na stan skóry, włosów i paznokci, wspomaganie prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, korzystny wpływ na płodność i układ rozrodczy, wsparcie w walce z infekcjami… To tylko początek bardzo długiej listy zalet tego istotnego dla nas minerału. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, a nauka – w kontekście cynku – przyszykowała nam kolejne, warte uwagi niespodzianki.

Ostatnie doniesienia naukowe sugerują bowiem dodatkowe korzyści wynikające z suplementacji tego pierwiastka. Na łamach „Journal of Clinical Nutrtion” (jest to prestiżowe i poczytne czasopismo naukowe!) opublikowano właśnie obszerne zestawienie i podsumowanie badań klinicznych (czyli tzw. metaanalizę), w którym oceniono, czy suplementacja cynku może w istotny sposób pomóc w uzyskaniu kontroli prawidłowego stężenia glukozy we krwi. W podsumowaniu tym wzięto pod uwagę aż 32 badania z 14 krajów na całym świecie przeprowadzone na łącznej grupie 1700 pacjentów.

Okazało się, że regularne przyjmowanie tego minerału nie tylko pomaga w uzyskaniu niższych wartości glikemii na czczo i po posiłku, ale także redukuje stężenie tzw. hemoglobiny glikowanej – wskaźnika kluczowego dla rozpoznania cukrzycy. Co więcej, cynk może przyczynić się również do zmniejszenia niektórych wskaźników stanu zapalnego, który również nie pozostaje bez wpływu na rozwój tej przewlekłej choroby.

Autorzy powyższego podsumowania nie popadają jednak w hurraoptymizm. Zwracają bowiem uwagę, że wyniki ich podsumowania to tylko wstęp do kolejnych dużych ocen przeprowadzonych na większej i znacznie bardziej zróżnicowanej liczbie uczestników. Dodatkowo sugerują, że nieprawidłowy poziom cukru we krwi, który może finalnie prowadzić do rozwoju groźnej choroby, jaką jest cukrzyca, to wypadkowa bardzo wielu czynników ryzyka. Wśród nich nadrzędne miejsce zajmuje niewłaściwe odżywianie, obecność chorób sercowo-naczyniowych, mało ruchu, nadwaga lub otyłość, podeszły wiek czy obciążenie genetyczne. Sama suplementacja cynku w ramach profilaktyki cukrzycy, chociaż może okazać pomocna, w wielu przypadkach będzie niewystarczająca bez chociażby wdrożenia racjonalnej diety czy zwiększenia poziomu aktywności fizycznej.

Ostatnia modyfikacja 21 lipca 2020