Ludzkie oko. Jakie jest? Każdy widzi

ludzkie-oko-cynek

Dlaczego oko jest jednym z najważniejszych, jak nie najważniejszych narządów zmysłów? Ponieważ dostarcza nawet 80 proc. informacji, które płyną do nas z otoczenia, i które są przetwarzane przez ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki temu, każdy człowiek nie tylko widzi, ale też rozumie to, co widzi.

Nie bez przyczyny ludzki narząd wzroku cechuje skomplikowana budowa. Główną strukturą oka jest kulista (średnica – 24 mm) gałka oczna, która odbiera wrażenia wzrokowe. Nie jest ona jednak zupełnie jednorodna. Okazuje się bowiem, że gałka oczna także posiada swoje charakterystyczne elementy, a ściślej 3 zasadnicze błony:

  • zewnętrzna błona włóknista (twardówka i rogówka),
  • środkowa naczyniowa (tęczówka, ciało rzęskowe, naczyniówka)
  • wewnętrzna (siatkówka). Najbardziej zewnętrzną warstwę tworzy z kolei twardówka, która w części przedniej przechodzi w przezroczystą rogówkę.

Błona środkowa

Zwana inaczej błoną naczyniowa (ponieważ jest najważniejszą składową są drobne naczynia krwionośne). Jej zadaniem odżywianie zewnętrznych warstw siatkówki (czyli zaopatrywanie jej w składniki odżywcze oraz w tlen). Najbardziej wysuniętą do przodu częścią błony naczyniowej to natomiast tęczówka, która  reguluje ilość światła wpadającego do wnętrza oka (można ją porównać z przesłoną w aparacie fotograficznym) przez otwór nazywany – po prostu – źrenicą.

Siatkówka

To ona właśnie odbiera obraz, dlatego jej struktura jest bardzo skomplikowana. Składa się z kliku warstw komórek, wśród których można wyróżnić tzw. fotoreceptory (pręciki – 120 milionów i czopki – 6 milionów) oraz całą masę komórek nerwowych. Pręciki rozróżniają światło od ciemności, czopki z kolei odpowiadają za rozpoznawanie barw i wyraźne widzenie. Poniżej pręcików znajduje się plamka ślepa, która stanowi połączenie z ośrodkowym układem nerwowym.

Soczewka

W okolicach tęczówki zlokalizowana jest także soczewka. Jest to bardzo specyficzna, ale i niezwykle potrzebna struktura. Z kilku powodów. Po pierwsze, jest drugą po rogówce powierzchnią załamującą światło w oku. Po drugie, warunkuje tzw. zjawisko akomodacji, które umożliwia ostre widzenie niezależnie od odległości (w przypadku przedmiotów będących daleko, soczewka się spłaszcza, a w przypadku rzeczy będących blisko patrzącego, soczewka staje się wypukła).

Pamiętajmy, że narząd wzroku posiada również tzw. aparat ruchowy (trzy grupy mięśni) i aparat ochronny (np. narząd łzowy, oczodół, powieki, rzęsy). Struktury te nie decydują bezpośrednio o prawidłowym przebiegu procesu widzenia, a jedynie posiadają funkcje wspomagające.

Napisz do nas


Al. Jana Pawła II 80 (II piętro), 00-175 Warszawa

tel. +48 22 635 80 41

fax +48 22 653 73 10

biuro@lekam.pl