Ciemno to (nie)widzę

  • Post Author:
  • Post Category:Wzrok

„Kurza ślepota”, inaczej ślepota zmierzchowa czy nyktalopia, to poważne schorzenie, które może dotknąć tak naprawdę każdego. Czym się objawia, co ją powoduje i czy można ją wyleczyć? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w tym artykule.

Aby zrozumieć na czym polega ta choroba, należy rozpocząć od wyjaśnienia budowy oka. Jednym z elementów budujących ten narząd jest siatkówka, w której znajdują się pręciki. Pręciki natomiast posiadają tzw. czerwień wzrokową (rodopsynę), czyli pigment odpowiedzialny za widzenie po zmroku. Ślepota zmierzchowa bowiem to schorzenie, w którym zaburzone jest widzenie po zmierzchu (szczególnie uporczywe, kiedy jest się kierowcą), ale nie tylko musi to być związane z zachodem słońca. Osoby dotknięte tą chorobą będą miały problem z widzeniem kiedy np. z jasnego pomieszczenia, przejdą do zaciemnionego. Dodatkowo oczy są nadmiernie suche i podrażnione. 

Skąd nazwa „kurza ślepota”? Otóż kury to ptaki, które właśnie po zmierzchu/w ciemności nie widzą, stąd ta całkiem prosta analogia.

Co może powodować brak możliwości widzenia w ciemności? Przyczyn może być kilka:

– istniejąca zaćma, która najczęściej dotyka osoby starsze, co powoduje, że na ślepotę zmierzchową będzie głównie cierpiała ta grupa pacjentów,

– zwyrodnienie barwnikowe (dystrofia) siatkówki,

– zespół Ushera,

– krótkowzroczność,

– niedobór witaminy A w organizmie, który powoduje nadmierne rogowacenie spojówki i rogówki.

Niestety nyktalopia spowodowana zespołem Ushera lub dystrofią siatkówki jest schorzeniem nieuleczalnym. W pozostałych przypadkach przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, pacjenci mogą na nowo cieszyć się ostrym polem widzenia w każdych warunkach. W przypadku zaćmy będzie to jej operacyjne usunięcie, krótkowzroczności – dobranie odpowiednich soczewek w okularach, a niedoboru witaminy A, oczywiście jej suplementacja.

Kurzej ślepoty nie należy lekceważyć, nieleczona będzie powodowała pogorszenie ostrości widzenia po zmroku z dnia na dzień, aż w końcu całkowicie doprowadzi do utraty wzroku.

Ostatnia modyfikacja 26 czerwca 2020