Skuteczne sposoby na oczyszczanie dłoni z bakterii i wirusów

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak skuteczną obroną przed zarazkami jest… mycie dłoni. Ta dziecinnie prosta czynność może zagwarantować nam ochronę przed wirusami czy bakteriami. Dlatego warto zwrócić uwagę na to czy wykonujemy ją poprawnie. 

Dlaczego mycie dłoni ma tak duże znaczenie?

Dłonie są tą częścią naszego ciała, która ma kontakt z wieloma „obcymi” elementami, na których roi się od wirusów, bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Niezliczoną ilość razy w ciągu dnia dotykamy smartfonów, myszek komputerowych, poręczy, blatów stołów, biurek itd. Przykładów można mnożyć na pęczki. Następnie dłońmi pocieramy twarz, usta czy oczy. Niestety wilgotne, ciepłe błony śluzowe to idealne miejsce do wnikania do organizmu niechcianych patogenów. Oczywiście nie możemy popadać w paranoję, nie każdy drobnoustrój spowoduje chorobę. Niemniej w obecnej sytuacji, kiedy koronawirus szerzy się w zastraszającym tempie, musimy pamiętać, że higiena dłoni to podstawa. 

Odpowiednie mycie, ale także częstotliwość, dobór środka myjącego i precyzja ruchów, pozwolą uchronić się nie tylko (lub „aż”) przed koronawirusem, ale także innymi chorobami tzw. „brudnych rąk”, do których zaliczamy:

– biegunki

– Salmonellozę

– zakażenia pokarmowe

– grypę

– wirusowe zapalenie wątroby typu A

Prawidłowe mycie dłoni

Jak zatem poprawnie myć dłonie? Zacznijmy od środka, którym będziemy to robić. Najlepiej, aby było to zwykłe mydło (jeżeli jest w kostce, przed użyciem należy opłukać je pod wodą, tak aby pozbyć się z jego powierzchni drobnoustrojów) i bieżący strumień wody. W przypadku, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z tego rozwiązania (np. jesteśmy poza domem) – użyjmy żelu antybakteryjnego. Zwróćmy uwagę, aby był to taki żel, który w swoim składzie ma alkohol etylowy w stężeniu nie mniejszym niż 60%. Bez względu, który detergent wybierzemy, mycie dłoni powinno trwać minimum 30 sekund.

Pierwszym krokiem przy myciu dłoni jest oczywiście umieszczenie na nich środka myjącego (jeżeli jest to mydło, należy najpierw je zwilżyć) i zaczynamy: najpierw pocieramy wewnętrzną część – dłoń o dłoń, następnie oczyszczamy grzbiety, przechodzimy do przestrzeni między palcami, opuszków i na końcu kciuków, nie omijamy także nadgarstków. Jeżeli w trakcie zabraknie nam mydła lub żelu, dokładamy jego kolejną porcję. Jeżeli dłonie myjemy z wodą, opłukujemy je dokładnie i osuszamy, najlepiej jednorazowym papierowym ręcznikiem, który wyrzucamy. W przypadku środków na bazie alkoholu, czekamy aż środek odparuje, a powierzchnia się osuszy. Częsta i dokładna higiena niestety może doprowadzić do wysuszenia i powstania drobnych ranek na dłoniach. Zadbajmy o to, aby do tego nie doszło, uszkodzenia naskórka będą stanowiły dodatkowe „wrota infekcji”, czyli miejsca, przez które np. koronawirus będzie miał ułatwioną penetrację w głąb organizmu.

Nie bez przyczyny Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała mycie dłoni jako skuteczną metodę na obronę przed koronawirusem. Musimy jednak wykonywać je odpowiednio. Warto poświęcić 30 sekund na dokładne wykonanie tej czynności, bo przecież w grę wchodzi nasze zdrowie…

Ostatnia modyfikacja 19 czerwca 2020