Jak prawidłowo korzystać z maseczek i rękawiczek ochronnych?

Od 16 kwietnia, aby chronić siebie i innych przed zakażeniem koronawirusem, wychodząc z domu, musimy mieć zakryte usta i nos. Oznacza to, że wybieramy najczęściej maseczki – jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Dłonie natomiast zakrywamy rękawiczkami jednorazowymi. To, o czym musimy pamiętać, to fakt, że równie ważne jak noszenie środków ochrony jest ich poprawne zakładanie, zdejmowanie czy dezynfekcja.

MASECZKA

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na jedno- lub wielorazową, nakładanie zawsze rozpocznij od dokładnego umycia lub dezynfekcji płynem dłoni. Pamiętaj, żeby trzymać ją albo za zauszniki lub troczki do wiązania. Ważne jest dopasowanie maseczki do twarzy: góra powinna ściśle przylegać do grzbietu nosa i dodatkowo szczelnie zakrywać nos, usta i podbródek. Po założeniu maseczki nie powinno się dotykać materiału, chyba że najpierw dokładnie zdezynfekujemy dłonie. Niemniej ważne jak zakładanie, jest jej poprawne zdejmowanie. Ściągamy ją dotykając tylko zauszników! Następnie umieszczamy ją w plastikowym woreczku, ściśle zamykamy i wyrzucamy (w przypadku maseczek jednorazowych) lub odkładamy do wyprania (maseczki materiałowe). Na pewno bardziej ekologiczną formą są maseczki przeznaczone do wielokrotnego użytku, jeżeli chcemy, aby służyły nam długo i dobrze, musimy zadbać o ich prawidłową dezynfekcję. Najbardziej efektywną metodą będzie jej wypranie, uwaga: w minimum 60 st. Celsjusza, dodatkowo warto po wysuszeniu ją wyprasować. Innym sposobem jest umieszczenie maseczki w piekarniku nagrzanym do 70 st. Celsiusza na 30 minut, tym sposobem także możemy pozbyć się patogenów z jej powierzchni.

RĘKAWICZKI JEDNORAZOWE

Noszenie rękawic jest obowiązkowe we wszystkich sklepach od 2 kwietnia, nie musimy ich nosić kiedy np. opuszczamy mieszkanie, aby wybrać się na spacer. Jednak rozważyć powinniśmy czy nie wprowadzić tego nawyku we własnym zakresie, ponieważ jest to dobry środek, aby uchronić się przed zakażeniem koronawirusem. Na pewno ważne jest to, aby zachować ostrożność podczas ich zdejmowania. Tylko kiedy zrobimy to w prawidłowy sposób, noszenie rękawiczek będzie miało sens. Poprawnie należy: schwycić za mankiet jednej rękawiczki (za zewnętrzną stronę) i wyciągnąć z niej dłoń w taki sposób, aby ściągana rękawiczka wywinęła się na „lewą stronę”, zatrzymać się przy połowie palców, postąpić tak samo z drugą ręką. Łapiemy za jedną rękawiczkę i wyciągamy dłoń, zsuwamy z drugiej dłoni pozostałą rękawicę, tak aby jedna znalazła się w drugiej. Taki „pakunek” wyrzucamy do kosza. Dłonie należy umyć lub zdezynfekować płynem.