Złocista skóra – wspomóż się dietą

  • Post Author:
  • Post Category:Dieta

Oliwkowa, zazłocona, błyszcząca to według wielu osób określenia opisujące idealny letni odcień skóry. Często jednak wiąże się to z opalaniem, które jak pokazują badania nie jest zbyt korzystne dla jej kondycji. Jak zatem otrzymać ładny kolor skóry z minimalną ekspozycją na promienie słoneczne i wysokim filtrem ochronnym? Z pomocą przychodzi… dieta.

Pierwszym składnikiem pożywienia, który kojarzy się z brązową skórą jest beta-karoten, ale to nie jest jego jedyna właściwość. Piękny kolor cery to „skutek uboczny”, pozostałe właściwości to:

– wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzroku

–  wspomaganie odnowy skóry

– budowanie odporności organizmu

Dzieje się dlatego, że beta-karoten to prekursor witaminy A, która bezpośrednio wpływa na wymienione powyżej procesy. 

Chociaż wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami na aptecznych półkach pojawiają się liczne suplementy diety wzbogacone w beta-karoten, warto mimo wszystko dostarczać go wraz z dietą, tym bardziej, że bogate w nią składniki to smaczne i zdrowe warzywa oraz owoce:

– marchewka

– bataty

– szpinak

– morele i brzoskwinie

– mango

– pomidory

O ile z dawkowaniem tabletek nie ma problemu, o tyle z jedzeniem może być problem. Zakłada się, że chcąc skorzystać z dobroczynnych właściwości beta-karotenu należy zjeść cztery porcje składników bogatych w ten składnik. Natomiast za porcję przyjmuje się filiżankę.

Dodatkowo warto wzbogacić menu o produkty zawierające witaminy C oraz E, dzięki swoim przeciwutleniającym właściwościom przygotują skórę na kontakt z promieniami słońca, wzmocnią ją i zmniejszą prawdopodobieństwo oparzeń (nie oznacza to oczywiście, że całkowicie je zniwelują, dlatego nie można zrezygnować z filtrów ochronnych). 

Jeszcze jednym, niemniej ważnym elementem jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Niedostateczna ilość wody będzie powodowało przesuszanie skóry, a tym samym jej świąd i łuszczenie. Dodatkowo warto do jadłospisu włączyć m.in. awokado oraz inne składniki bogate w zdrowe tłuszcze. Oprócz pięknego koloru skóra zyska także blask.