Złocista skóra – wspomóż się dietą

  • Post Category:Dieta

Oliwkowa, zazłocona, błyszcząca to według wielu osób określenia opisujące idealny letni odcień skóry. Często jednak wiąże się to z opalaniem, które jak pokazują badania nie jest zbyt korzystne dla jej kondycji. Jak zatem otrzymać ładny kolor skóry z minimalną ekspozycją na promienie słoneczne i wysokim filtrem ochronnym? Z pomocą przychodzi… dieta.

Pierwszym składnikiem pożywienia, który kojarzy się z brązową skórą jest beta-karoten, ale to nie jest jego jedyna właściwość. Piękny kolor cery to „skutek uboczny”, pozostałe właściwości to:

– wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzroku

–  wspomaganie odnowy skóry

– budowanie odporności organizmu

Dzieje się dlatego, że beta-karoten to prekursor witaminy A, która bezpośrednio wpływa na wymienione powyżej procesy. 

Chociaż wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami na aptecznych półkach pojawiają się liczne suplementy diety wzbogacone w beta-karoten, warto mimo wszystko dostarczać go wraz z dietą, tym bardziej, że bogate w nią składniki to smaczne i zdrowe warzywa oraz owoce:

– marchewka

– bataty

– szpinak

– morele i brzoskwinie

– mango

– pomidory

O ile z dawkowaniem tabletek nie ma problemu, o tyle z jedzeniem może być problem. Zakłada się, że chcąc skorzystać z dobroczynnych właściwości beta-karotenu należy zjeść cztery porcje składników bogatych w ten składnik. Natomiast za porcję przyjmuje się filiżankę.

Dodatkowo warto wzbogacić menu o produkty zawierające witaminy C oraz E, dzięki swoim przeciwutleniającym właściwościom przygotują skórę na kontakt z promieniami słońca, wzmocnią ją i zmniejszą prawdopodobieństwo oparzeń (nie oznacza to oczywiście, że całkowicie je zniwelują, dlatego nie można zrezygnować z filtrów ochronnych). 

Jeszcze jednym, niemniej ważnym elementem jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Niedostateczna ilość wody będzie powodowało przesuszanie skóry, a tym samym jej świąd i łuszczenie. Dodatkowo warto do jadłospisu włączyć m.in. awokado oraz inne składniki bogate w zdrowe tłuszcze. Oprócz pięknego koloru skóra zyska także blask.

Ostatnia modyfikacja 19 czerwca 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.