Uczulenie na słońce. Objawy uczulenia na słońce (fotoalergii)

  • Post Category:Ciekawostki

Wydawałoby się, że uczulenie od słońca jest zupełnie niemożliwe, bo przecież niemal ciągle cierpimy na brak słońca i narzekamy, że jest go za mało. A jednak! Uczulenie na słońce istnieje i niestety może przysporzyć sporo kłopotów.

Alergia na słońce to nic innego jak nadmierna wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Jak objawia się uczulenie na słońce? Uczulenie słoneczne może występować jako reakcja fototoksyczna albo fotoalergiczna.

Przyczyny alergii na słońce

Nadwrażliwość na światło może być wynikiem dodatkowego działania substancji światłouczulających pochodzenia endogennego (porfirie). Niektóre choroby skóry zaostrzają się pod wpływem światła (toczeń rumieniowaty, opryszczka).

Pozostałe postacie nadwrażliwości na światło są wynikiem skojarzonego działania światła i zewnątrzpochodnych substancji światłouczulających. Prowadzą do powstawania odczynów fototoksycznych i fotoalergicznych, przy czym w patogenezie tych reakcji aktywne jest przede wszystkim widmo UVA.

Fotodermatoza idiopatyczna

Fotodermatoza idiopatyczna pojawia się bardzo często po pierwszych kąpielach słonecznych. Dzieje się to na skutek niedostatecznego wytworzenia przez organizm melaniny. Jest to barwnik, który odpowiada za ładną, brązową barwę skóry, ale nie tylko. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona komórek skóry przed szkodliwym działaniem słońca. 

Fotodermatoza idiopatyczna objawia się występowaniem małych, zaczerwienionych i swędzących pęcherzyków, które pojawiają się w miejscach, które zostały wystawione na promieniowanie słoneczne. 

Fotodermatoza egzogenna jako reakcja fototoksyczna

Reakcja fototoksyczna powstaje na skutek kontaktu z substancją, która zwiększa wrażliwość organizmu na działanie promieni słonecznych. Są to: substancje chemiczne (zawarte m.in. w perfumach czy kosmetykach), leki (np. aspiryna, środki antykoncepcyjne, tetracyklina – dlatego tak ważne jest czytanie dołączanych ulotek), zioła (np. dziurawiec).

Przypominają oparzenia słoneczne – odznaczają się rumieniem, obrzękiem oraz piekącymi, swędzącymi bąblami. Podobnie jak fotodermatoza idiopatyczna, występuje w miejscach ekspozycji na promienie UV.

Fotodermatoza egzogenna jako reakcja fotoalergiczna

W reakcji alergicznej na słońce udział bierze układ odpornościowy. W takim przypadku promienie UV przekształcają cząsteczkę drażniącą (np. leku), która łączy się z białkami w skórze i tworzy alergen. Ten natomiast jest zapamiętywany przez organizm i będzie wywoływał uczulenie przy każdym, nawet najkrótszym kontakcie ze słońcem.

W przypadku tego rodzaju alergii, objawy mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele. Pojawiają się z opóźnieniem, po 24 a nawet 48 godzinach i przybierają formę piekących, swędzących grudek oraz pęcherzyków (wyprysk kontaktowy).

To co łączy wszystkie rodzaje uczulenia na słońce, to fakt, że nie należy ich bagatelizować. Trzeba udać się do dermatologa, aby przepisał skuteczny schemat terapii. Jeżeli nie możemy zrobić tego niezwłocznie, możemy posiłkować się w następujący sposób:

  • Rezygnacja z przebywania na słońcu, szczególna ochrona miejsc objętych alergią.
  • Smarowanie wyprysków alergicznych maścią cynkową (w celu osuszania) lub preparatami natłuszczającymi (jeżeli mamy do czynienia z łuszczą się wysypką).
  • Zastosowanie leków antyalergicznych oraz/lub wapna ze składnikiem odczulającym.

Warto przeczytać:

Migdał, czyli król orzechów

Cenione są ze względu na swoje właściwości i wartości odżywcze. Zobacz, dlaczego warto sięgać po migdały. Pierwsze wzmianki o migdałach pojawiały się już w opowieściach mitologicznych i Starym Testamencie. Migdałowiec pochodzi z Azji Mniejszej i Środkowej. Kwitnie ...
Czytaj Dalej

Uczulenie na orzechy

Alergie pokarmowe są coraz częściej diagnozowanymi zaburzeniami układu immunologicznego. Nadaktywna odpowiedź na antygeny dostarczane wraz z pożywieniem wiąże się nie tylko z koniecznością utrzymywania ściśle kontrolowanej i w niektórych przypadkach ...
Czytaj Dalej

Dieta a seks – produkty na potencję i zwiększenie libido

Zastanawiasz się jak zwiększyć ilość spermy? A może chciałbyś w naturalny sposób zwiększyć libido? Planujesz randkowe menu? Dowiedz się, jakie witaminy i pierwiastki zwiększają potencje i podnoszą ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 18 października 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.