Uczulenie na słońce?!

  • Post Author:
  • Post Category:Ciekawostki

Wydawałoby się, że jest to zupełnie niemożliwe, bo przecież niemal ciągle cierpimy na brak słońca i narzekamy, że jest go za mało. A jednak! Uczulenie na słońce istnieje i niestety może przysporzyć sporo kłopotów.

Alergia na słońce to nic innego jak nadmierna wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Może występować jako:

1.FOTODERMATOZA IDIOPATYCZNA

Pojawia się bardzo często po pierwszych kąpielach słonecznych. Dzieje się to na skutek niedostatecznego wytworzenia przez organizm melaniny. Jest to barwnik, który odpowiada za ładną, brązową barwę skóry, ale nie tylko, jego podstawowym zadaniem jest ochrona komórek skóry przed szkodliwym działaniem słońca. 

Objawia się występowaniem małych, zaczerwienionych i swędzących pęcherzyków, które pojawiają się w miejscach, które zostały wystawione na promieniowanie słoneczne. 

2.FOTODERMATOZA EGZOGENNA – REAKCJA FOTOTOKSYCZNA

Ma miejsce, gdy mamy kontakt z substancją, która zwiększa wrażliwość organizmu na działanie promieni słonecznych. Są to: substancje chemiczne (zawarte m.in. w perfumach czy kosmetykach), leki (np. aspiryna, środki antykoncepcyjne, tetracyklina – dlatego tak ważne jest czytanie dołączanych ulotek), zioła (np. dziurawiec).

Przypominają oparzenia słoneczne, czyli odznaczają się rumieniem, obrzękiem oraz piekącymi, swędzącymi bąblami. Podobnie jak fotodermatoza idiopatyczna, występuje w miejscach ekspozycji na promienie UV.

3.FOTODERMATOZA EGZOGENNA – REAKCJA FOTOALERGICZNA

W tego typu reakcji alergicznej udział bierze układ odpornościowy. W takim przypadku promienie UV przekształcają cząsteczkę drażniącą (np. leku), która łączy się z białkami w skórze i tworzy alergen. Ten natomiast jest zapamiętywany przez organizm i będzie wywoływał uczulenie przy każdym, nawet najkrótszym kontakcie ze słońcem.

W przypadku tego rodzaju alergii, objawy mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele. Pojawiają się z opóźnieniem, po 24, a nawet 48 godzinach i przybierają formę piekących, swędzących grudek oraz pęcherzyków (wyprysk kontaktowy).

To co łączy wszystkie rodzaje uczulenia na słońce, to fakt, że nie należy ich bagatelizować i udać się do dermatologa, aby przepisał skuteczny schemat terapii. Jeżeli nie możemy zrobić tego niezwłocznie, możemy posiłkować się w następujący sposób:

  • Rezygnacja z przebywania na słońcu, szczególna ochrona miejsc objętych alergią.
  • Smarowanie wyprysków alergicznych maścią cynkową (w celu osuszania) lub preparatami natłuszczającymi (jeżeli mamy do czynienia z łuszczą się wysypką).
  • Zastosowanie leków antyalergicznych oraz/lub wapna ze składnikiem odczulającym.