Suplementacja cynkiem w trakcie ciąży

  • Post Author:
  • Post Category:Ciąża

Zarówno organizm osłabiony jak i rozwijający się naznaczony jest zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze, witaminy i związki mineralne. Okres ciąży wiąże się ze znacznym obciążeniem dla organizmu matki wynikającym z konieczności zapewnienia podaży składników pokarmowych dla dwóch intensywnie pracujących organizmów. Podziały komórkowe, dojrzewanie tkanek, rozwój układu nerwowego i mięśniowego wymagają odpowiednio stabilnego i bogatego środowiska.

Wpływ niedoboru cynku na przebieg ciąży

Badania laboratoryjne przeprowadzane na ssakach modelowych takich jak myszy, szczury i kawie domowe dowodzą, że ciężkie i długotrwałe niedobory cynku zarówno w trakcie ciąży jak i osłabiające organizm matki przed samą ciążą, prowadzą do spontanicznych poronień wynikających ze znacznych wad rozwojowych płodu. Wady te nie dotyczą wyłącznie jednej grupy narządów czy całego układu, ale wiążą się nawet z różnymi etapami rozwoju młodego organizmu. Obserwowano niedorozwój układu nerwowego, nieprawidłowe formowanie się mięśnia sercowego i nerek, a nawet wady rozwojowe układu kostnego.

Analizy histopatologiczne i molekularne izolowanych tkanek dowiodły, że wady te wynikały z nieprawidłowości na etapie syntezy kwasów nukleinowych i samych podziałów komórek. Ponadto zaobserwowano nieprawidłowości w formowaniu cytoszkieletu komórkowego, strukturze błon i defekty genomowe na poziomie całych chromosomów. Efekty te wynikają z roli, jaką cynk odgrywa na bardzo podstawowych poziomach funkcjonowania organizmu.

Co zrobić, aby alergia nie doskwierała aż tak bardzo?

Alergie nie odpuszczają! Nie jest to, jakby sądziła większość, domena wiosny. Uczulenia trwają przez cały rok. Doskwierać potrafią nie tylko pyłki roślin, ale także sierść pupili, kurz, nie wspominając o alergiach pokarmowych. Czy w walce z cieknącym nosem, załzawionymi oczami i wysypkami ...
Czytaj Dalej

W mniej skrajnych przypadkach niedobory cynku kończyły się porodem jedynie z lekkimi komplikacjami, jednak potomstwo było wyraźnie osłabione. Niewystarczająca podaż cynku skutkuje zmniejszeniem aktywności komórek układu immunologicznego i zwiększoną wrażliwością na infekcje na wczesnych etapach życia. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że zdecydowana większość porodów odbywa się w szpitalach, które stanowią gigantyczne kompleksy leczące pacjentów między innymi z chorób zakaźnych. Infekcje szpitalne – w szczególności wywoływane przez antybiotykoodporne szczepy bakterii – stanowią jeden z największych problemów medycznych w krajach rozwiniętych.

Dlaczego cierpimy na niedobory cynku?

W krajach kultury zachodniej tak znaczne niedobory cynku nie należą do zjawisk częstych (mogą wynikać z chorób matek, które skutkują znacznie zmniejszoną wchłanialnością cynku w układzie pokarmowym). W krajach rozwijających się kobiety często cierpią na niedobory wielu substancji odżywczych – w tym cynku. Zamiast pokarmów mięsnych, bogatych w cynk, podstawą tamtejszej diety są zboża i produkty zbożowe, które są bogate w fitynę i jej pochodne – związki znacznie obniżające wchłanialność cynku w jelicie Podobnych obserwacji dokonano u osób ubogich w krajach rozwiniętych.

Przewlekłe infekcje wynikające z nieprzestrzegania reżimów sanitarnych w szpitalach dodatkowo osłabiają organizm i zwiększają zapotrzebowanie na cynk, które wynika ze stale podwyższonej aktywności immunologicznej. Obserwacje te skutkowały wydaniem przez UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) zalecenia suplementacji cynkiem przez kobiety w ciąży w krajach rozwijających się i konsultacji lekarskich dotyczących rozpoczęcia takiej suplementacji w krajach rozwiniętych.

Bibliografia:
Chaffee BW, King JC. Effect of zinc supplementation on pregnancy and infant outcomes: a systematic review. Paediatr Perinat Epidemiol. 2012;26 Suppl 1(0 1):118-137.

Warto przeczytać:

Zdrowie z głębi oceanu, czyli dlaczego warto jeść owoce morza?

Powiedzenie: „zdrów jak ryba” nabiera nowego znaczenia, kiedy weźmiemy pod uwagę zawartość składników odżywczych w rybach i owocach morza. Ryby morskie, krewetki, kalmary, ośmiornice i ostrygi są doskonałym źródłem wysoko wartościowego i łatwo przyswajalnego białka (nawet 20 g w 100 g produktu). Niska zawartość tłuszczu, niewielka kaloryczność oraz walory odżywcze ...
Czytaj Dalej

Jak dbać o skórę w sezonie grzewczym?

Ledwie zdążyliśmy zregenerować skórę po upalnych wakacjach, a przed nami stoją już kolejne wyzwania. Temperatura powietrza spadła na tyle, że rozpoczął się sezon grzewczy. Jak najszybciej warto zadbać o to, by jesienią i zimą nie mieć problemów z wysuszoną, swędzącą, czasem nawet pękającą skórą, która ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 8 sierpnia 2020