Proces wchłaniania cynku

  • Post Author:
  • Post Category:Ciekawostki

Ciało dorosłego człowieka zawiera 2,6-3,0 g cynku. Największa jego frakcja jest zlokalizowana w kościach i mięśniach szkieletowych (około 86%), następnie w skórze (4,2%) i wątrobie (3,4%). Cynk – pomimo swojej śladowej ilości w ustroju w porównaniu do innych pierwiastków – odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu komórek i tkanek już na poziomie biochemicznym. Aby zrekompensować stałą utratę cynku, pierwiastek ten musi być codziennie dostarczany w pożywieniu. W procesie wchłaniania uczestniczą enterocyty jelita – warstwa wyspecjalizowanych komórek nabłonka pokrywająca jelito od strony kontaktującej się z pokarmem. Po transporcie cynku do wnętrza komórek metal ten jest silnie wiązany z białkiem metalotioneiną, która nie tylko odpowiada za jego magazynowanie, ale także zabezpiecza przed wejściem cynku w niekontrolowane reakcje chemiczne. We krwi cynk wiązany jest przez albuminy, α-makroglobuliny i transferynę. Kontrolowanie dostępności cynku dla komórek zapewnia jego sprawną rotację. Wyjątkiem są kości, w których pula cynku jest bardzo stabilna.

W organizmie ludzkim nie ma narządu pełniącego rolę „magazynu cynku”. W związku z tym dobowa utrata musi być uzupełniana właściwą dietą. Jednym z przykładów zjawisk skutkujących utratą cynku jest złuszczanie się nabłonków – zarówno jelita jak i skóry. W pierwszym przypadku część cynku wprowadzana do światła jelita może ulegać resorpcji, jednak proces ten jest utrudniony przez formę występowania metalu w obrębie złuszczonych komórek (związanie z białkami).

kids

Niedobór cynku u dzieci

Rosnący i dojrzewający organizm charakteryzuje się zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, do których prócz białka, tłuszczy i cukrów należą też witaminy i liczne minerały. Dzieci są w szczególności narażone na niedobory cynku, ze względu na gorsze wchłanianie tego pierwiastka jak i nieodpowiednio ...
Czytaj Dalej

Nieodpowiedni poziom cynku może być związany z niedostateczną podażą w pożywieniu, ale w większości wynika ze słabej przyswajalności ze spożywanej diety. Niedobór cynku występuje powszechnie w krajach rozwijających się lub biedniejszych. Jednak weganie, wegetarianie, wcześniaki, osoby starsze i osoby z zaburzeniami związanymi ze zmniejszonym wchłanianiem cynku są szczególnie narażeni na niedobory cynku. Ponadto wchłanianie cynku może zostać obniżone przez składniki występujące w diecie. Na skutek niezwykłej różnorodności związków chemicznych wprowadzanych do światła jelita wraz z pokarmem jak i syntetyzowanych przez mikroflorę, cynk nie występuje w jelicie w formie wolnej – ulega sprzężeniu z innymi substancjami w formie kompleksów.

Czynnikami dodatkowo wpływającymi na biodostępność cynku jest stopień nawodnienia sieci mucyn wchodzących w skład śluzu pokrywającego nabłonek, a nawet pH treści jelita – jego wzrost wywołuje odkładanie się cynku w formie nierozpuszczalnego wodorotlenku Zn(OH)2; jednak do związków najbardziej ograniczających biodostępność cynku należy fitynian. Widzimy więc, że trudno jest zadbać o warunki idealne dla wchłaniania jego pierwiastka.

Według doniesień WHO (ang. World Health Organization) prawie 1/3 ludzkości jest narażona na przewlekłe niedobory cynku – wynika to z przeludnienia regionów biednych, gdzie niedobór ten jest wywołany niedożywieniem.

Warto przeczytać:

7 rodzajów orzechów pełnych cynku

Niezależnie czy to pekany, czy swojskie włoskie, orzechy zasługują na miano superfoods. Wśród wielu istotnych dla zdrowia składników, zawierają m. in. cynk. Minerał ten wpływa korzystnie na stan włosów, skóry i paznokci oraz na układ odpornościowy. Dowiedz się, co jeszcze w sobie kryją ...
Czytaj Dalej

Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Chociaż zima w tym sezonie nie dała się mocno we znaki, to i tak z tęsknotą i dużym zniecierpliwieniem (jak zawsze!) czekamy na przyjście wiosny – według niektórych, najpiękniejszej pory roku. Zaraz, zaraz! Czy rzeczywiście ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2020