Kurza (zmierzchowa) ślepota – przyczyny, objawy i leczenie

  • Post Author:
  • Post Category:Wzrok

Kurza ślepota, znana także jako ślepota zmierzchowa to wada wzroku objawiająca się zaburzeniami widzenia po zmierzchu lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Te niekorzystne zmiany uwarunkowane są upośledzeniem funkcjonowania pręcików siatkówki oka. Struktury te zawierają tzw. rodopsynę, czyli czerwień wzrokową – związek organiczny będący swoistym połączeniem specyficznego białka o nazwie opsyna i pochodnej witaminy A. Dlatego w zapobieganiu choroby niezwykle istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości witaminy A.

Jak funkcjonuje ludzkie oko?

Oko jest jednym z najbardziej złożonych narządów receptorowych w organizmie. Składa się z kilku warstw tkanek, do których należą: twardówka (przechodząca w rogówkę w przedniej części oka), naczyniówka (zbudowana jest z gęstej sieci naczyń krwionośnych o cienkich ścianach i pełni rolę warstwy odżywczej dla leżącej na niej siatkówki) i siatkówki (warstwy zawierającej receptory, to ona bezpośrednio odbiera bodźce świetlne). W skład siatkówki wchodzą dwa główne typy komórek receptorowych: czopki i pręciki. Oba są przekształconymi komórkami nerwowymi, które uległy wysokiej specjalizacji. W górnych warstwach czopków i pręcików ulokowane są stosy pęcherzyków, których błony usiane są białkami receptorowymi. Jednym z nich jest rodopsyna, która w swoim składzie zawiera pochodną retinolu – 11-cis-retinal. Mechanizm recepcji światła polega na przejściu retinalu z formy cis w formę trans po kontakcie z fotonem. Następnie dochodzi do przepompowania protonu z jednej strony błony na drugą i kaskady transdukcji sygnału, który dociera do mózgu w formie bodźca elektrycznego.

Witamina A w diecie

Zapotrzebowanie na witaminę A jest zróżnicowane. Zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Najwięcej potrzebujemy jej podczas długotrwałego stresu i infekcji oraz w przypadku stosowania diety zawierającej bardzo małe ilości ...
Czytaj Dalej

Skąd się wzięła nazwa “kurza ślepota”?

Nazwa choroby nawiązuje do kur, które – podobnie jak większość ptaków – posiadają znacznie ograniczoną zdolność widzenia w słabo oświetlonych miejscach. Zdarza się jednak, że wada także u człowieka może być wrodzona. W takich przypadkach należy ona do objawów tzw. stacjonarnej wrodzonej ślepoty nocnej – grupy schorzeń uwarunkowanych genetycznie, których objawy występują już od wieku niemowlęcego. Nie jest to jednak absolutnie jedyna przyczyna. Wykazano bowiem, że kurza ślepota nierzadko towarzyszy jaskrze lub zaćmie, częściej również występuje u alkoholików i osób z zaburzeniami odżywiania (np. anoreksji, bulimii czy ortoreksji) – w tym ostatnim przypadku najistotniejszą rolę odgrywają niedobory pokarmowe. Często mylona jest także z krótkowzrocznością – niestety w przypadku kurzej ślepoty dolegliwości związane upośledzonym widzeniem przy słabym oświetleniu są znacznie poważniejsze, i nie ustępują np. zmianie okularów na inne.

Objawy i rozpoznanie kurzej ślepoty

Rozpoznanie choroby opiera się na przeprowadzeniu m. in. badania pola widzenia oraz tzw. oftalmoskopii, czyli badania dna oka. Co interesujące, ten rodzaj testu powszechnie stosowany jest także w celu diagnozowania innych poważnych chorób jak np. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy cukrzycy – wszystkie one bowiem mogą przyczynić się do niekorzystnych zmian w strukturze delikatnych naczyń krwionośnych narządu wzroku.

U osób dotkniętych kurzą ślepotą rokowania niestety nie są zbyt pomyślne. Schorzenie, które zdiagnozowane jest zbyt późno, lub jest niewłaściwie leczone grozi postępującą, lecz nieodwracalną utratą wzroku. Dlatego tym bardziej niezmiernie ważne jest zadbanie o odpowiednie działania profilaktyczne (rozpoczęte na jak najwcześniejszym etapie), w tym przede wszystkim o zapewnienie organizmowi właściwej podaży wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Ich istotą jest głównie witamina A oraz cynk. Ten pierwszy składnik znajdziemy przede wszystkim w produktach mlecznych (serach, twarogach, jogurtach), jajach oraz rybach. Nie brakuje go także w marchwi, pomidorach i ogórkach. Należy pamiętać, że lepszemu przyswojeniu witaminy A sprzyja dieta bogatotłuszczowa, co także warto uwzględnić w trakcie komponowania codziennego jadłospisu. Z kolei, dużą zawartością cynku – który dodatkowo wpływa na metabolizm witaminy A oraz jej właściwe przyswojenie – mogą pochwalić się ostrygi, chude mięso, drób oraz ryby.

Warto przeczytać:

tradzik-cynek

Cera trądzikowa – jak pozbyć się trądziku?

Cera trądzikowa charakteryzuje się krostami i zaskórnikami. W ogólnym ujęciu to niedoskonałości skórne pojawiające się zarówno w okresie dojrzewania jak i w dorosłym życiu. Ich przyczyny upatruje się w przetłuszczającej się skórze (wytwarzającej znaczne ilości serum) i w zachwianiu równowagi hormonalnej ...
Czytaj Dalej

Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?

Układ oddechowy wyścieła błoa śluzowa, która spełnia wiele biologicznych funkcji. Jest też głównym powodem, dla którego układ oddechowy jest najbardziej podatny na kontakt z wirusami i bakteriami. Liczba infekcji zawsze rośnie w sezonie jesienno-zimowym. Przebywamy w źle wietrzonych pomieszczeniach, w dużych ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 27 sierpnia 2020