Uczulenie na orzechy

Alergie pokarmowe są coraz częściej diagnozowanymi zaburzeniami układu immunologicznego. Nadaktywna odpowiedź na antygeny dostarczane wraz z pożywieniem wiąże się nie tylko z koniecznością utrzymywania ściśle kontrolowanej i w niektórych przypadkach wyjątkowo restrykcyjnej diety. Silne alergie mogą skutkować przypadkową śmiercią na skutek wstrząsu anafilaktycznego. Alergia na orzechy należy do najpowszechniej diagnozowanych przykładów tego typu zaburzeń.

Do najczęściej uczulających orzechów zaliczane są orzechy arachidowe (ziemne). Może to wynikać z częstego zanieczyszczenia nimi przetworzonych produktów spożywczych. Nieodpowiednio oczyszczony olej pozyskiwany z orzechów ziemnych może znajdować się nawet w kosmetykach, co wiąże się z występowaniem alergii kontaktowej. Natomiast oczyszczony – czyli całkowicie pozbawiony białek olej – nie wykazuje cech alergenu. Ze względu na wyjątkową siłę antygenów obecnych w orzechach objawy alergii widoczne są już po kilkunastu sekundach. 

Zobacz też: Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Do najbardziej łagodnych objawów należy zaczerwienienie i swędząca wysypka. W przypadku kontaktu alergenu z błonami śluzowymi zauważa się znaczną opuchliznę, nudności, wodniste biegunki. Bardzo silne alergie prowadzą do wstrząsu anafilaktycznego, który objawia się drastycznym spadkiem ciśnienia krwi na skutek nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Objawy więc zależą nie tylko od drogi podania antygenu, ale również ich intensywność i czas utrzymywania się są kwestią indywidualną. 

Do orzechów znacznie rzadziej uczulających należą migdały, nerkowce i orzechy laskowe. Może to wynikać z ich dużo rzadszego stosowania jako składnik przetworzonej żywności i tym samym braku kontaktu z antygenem w bardzo młodym wieku, gdy układ pokarmowy i immunologiczny nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe. Istotnym zagadnieniem jest zjawisko alergii krzyżowej, która objawia się reakcją na zbliżone antygeny obecne w różnych produktach. Na przykład w wielu przypadkach uczuleń na orzechy arachidowe mamy do czynienia również z mniej intensywnymi reakcjami na inne rodzaje orzechów, w tym te należące do grupy „rzadko uczulających”. 

Diagnostyka alergii ma miejsce zazwyczaj po uprzedniej ekspozycji na antygen i powiązaniu objawów z konkretnym pokarmem. W celu jednoznacznego potwierdzenia podejrzeń stosuje się kilka rodzajów klasycznych testów diagnostycznych, w tym bardzo popularne testy skórne. Polegają one na nakropieniu na skórę roztworów badanych antygenów i nakłuciu jej jałową igłą. Po kilkunastu minutach sprawdza się poziom odczynu zapalnego. Leczenie alergii może polegać na zastosowaniu odpowiedniej immunoterapii, jednak przede wszystkim stosuje się metodę wykluczenia antygenu ze spożywanego pokarmu. Podejście to jest jednak znacznie komplikowane przez powszechność zanieczyszczenia żywności orzechami arachidowymi oraz – ponownie w tym przypadku – problem jest reakcja krzyżowa na produkty, których nie można wyeliminować lub stanowią antygeny środowiskowe np. pyłki kwiatów. 

Warto przeczytać:

Migdał, czyli król orzechów

Cenione są ze względu na swoje właściwości i wartości odżywcze. Zobacz, dlaczego warto sięgać po migdały. Pierwsze wzmianki o migdałach pojawiały się już w opowieściach mitologicznych i Starym Testamencie. Migdałowiec pochodzi z Azji Mniejszej i Środkowej. Kwitnie ...
Czytaj Dalej

10 produktów roślinnych o największej zawartości cynku

Cynk to składnik mineralny, który pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci, a także na układ odpornościowy. Oddziałuje też na płodność i przyczynia się do utrzymania prawidłowego wzroku. Sprawdź, które produkty ...
Czytaj Dalej

Kurza (zmierzchowa) ślepota – przyczyny, objawy i leczenie

Kurza ślepota, znana także jako ślepota zmierzchowa to wada wzroku objawiająca się zaburzeniami widzenia po zmierzchu lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Te niekorzystne zmiany uwarunkowane są upośledzeniem funkcjonowania pręcików siatkówki ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 10 października 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.