Węgiel aktywny – działanie i zastosowanie węgla leczniczego

  • Post Category:Profilaktyka

Węgiel aktywny jest substancją składającą się głównie z czystego węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej sadzy lub drobnych płatków grafitu. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki stosunek powierzchni do jednostki masy. Dzięki temu stanowi idealną matrycę absorbującą związki chemiczne ze środowiska. Znaczna powierzchnia węgla aktywnego wynika z jego struktury porowatej, która składa się głównie z jam i szczelin o rozmiarach mikrometrowych.

Jak działa węgiel aktywny?

Węgiel aktywny wytwarzany jest z materiału organicznego w procesie jego wypalania z użyciem gazów rozgrzanych do 600-900 stopni Celsjusza. Substancja ta w formie leku stosowana jest w przypadku zatruć pokarmowych – zarówno spowodowanych czynnikami chemicznymi jak i bakteryjnymi. Toksyny obecne w układzie pokarmowym wywołują uszkodzenia komórek, stany zapalne i biegunki poprzez bezpośrednie oddziaływanie z tkankami ludzkimi. Zastosowanie węgla aktywnego umożliwia ograniczenie dostępu tych substancji do błon śluzowych jelita i żołądka. Porowata struktura leku wiąże na swojej powierzchni toksyny, a brak możliwości przechodzenia przez barierę śluzu zatrzymuje mieszaninę w świetle jelita. Według podobnego mechanizmu węgiel aktywny wspomaga leczenie zakażeń bakteryjnych. Wiele gatunków enteropatogenów (organizmów infekujących błony śluzowe układu pokarmowego – głównie jelita cienkiego) wytwarza toksyny białkowe, które aktywnie uszkadzają lub zmieniają metabolizm komórek ludzkich w celu zmiany warunków środowiska jelita na bardziej korzystne dla życia bakterii.

Zobacz też: Wpływ miodu na odporność i układ krążenia

Węgiel aktywny to najstarsza substancja lecznicza

Węgiel aktywny stanowi jedną z najstarszych substancji leczniczych znanych człowiekowi. Plemiona afrykańskie, Aborygeni, Indianie z Ameryki Północnej, a nawet Eskimosi stosują węgiel aktywny pozyskiwany z węgla drzewnego lub ze spalonych kości zwierzęcych. Nawet wśród pozostałości po pierwotnych osadach ludów wędrownych w Europie północnej odkrywane są pozostałości węgla drzewnego gromadzonego w naczyniach.

Inne zastosowania węgla aktywnego

Węgiel aktywny znalazł również zastosowanie w kosmetyce. Stosowany w połączeniu z odżywkami na skórę i włosy wspomaga ich oczyszczanie. Dzięki temu może wspomagać leczenie trądziku, którego powstanie wynika z nadmiaru sebum gromadzącego toksyny rozpuszczalne w tłuszczach i infekcji bakteryjnych w obrębie mieszków włosowych.

Zobacz też: Do czego potrzebne nam tłuszcze?

W połączeniu z pastą jest również stosowany do mycia zębów. W tym przypadku oprócz działania wybielającego, dodatkowo wspomaga usuwanie płytki nazębnej zbudowanej głównie z bakterii i polimerów cukrowych. Węgiel wiąże toksyny i czynniki wydzielane przez bakterie, które warunkują ich sprawną komunikacje w wielogatunkowym osadzie. Bez tej komunikacji utrudnionym staje się utworzenie stabilnego biofilmu współtworzącego płytkę nazębną.

Czy węgiel aktywny jest bezpieczny?

Do skutków ubocznych związanych ze spożyciem nadmiaru węgla aktywnego zalicza się zaparcia i zaburzenie wchłaniania substancjo odżywczych. Zatrzymanie procesu wiązania i wypłukanie węgla aktywnego z jelita można indukować poprzez zastosowanie środków przeczyszczających takich jak sorbitol.

Warto przeczytać:

atomic structure of zinc

Diglicynian cynku zapewnia lepszą wchłanialność cynku

Cynk będący minerałem niezbędnym do prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz regulacji procesów metabolicznych organizmu należy do minerałów stosunkowo trudno absorbowanych. Przyswajalność cynku z pożywienia oscyluje pomiędzy 20% a 40%, przy czym ...
Czytaj Dalej
alergiaczyprzeziebieniecynek

Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Przeziębienie to jedna z wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych i ma kompletnie inne przyczyny niż alergia. Jednak objawy w obu przypadkach mogą być do siebie bardzo podobne, zwłaszcza kiedy pojawiają ...
Czytaj Dalej

10 produktów spożywczych które zapobiegną wypadaniu włosów

Jadłospis ma znaczący wpływ na zdrowie i urodę a także stan włosów. Cykl życia włosa wynosi 90 dni, po czym następuje jego wypadanie. W ich miejsce wyrastają nowe. Jednak ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 10 października 2020

Serwis cynek.pl ma charakter edukacyjny. Mimo, że redakcja dokłada wszelkich starań co do jakości merytorycznej przedstawianych treści, wszelkie informacje nie stanowią porady medycznej i nie zastąpią wizyty u lekarza. Z tego powodu redakcja i wydawca serwisu nie mogą ponieść odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, gdyż nie prowadzi konsultacji medycznej w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.