Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna coraz częściej pojawia się w mediach i jest opisywana w różnorodnych artykułach. Zdrowy tryb życia sprzyja zachowaniu wszystkich funkcji organizmu przez wiele lat. W artykułach znajdziemy informacje o tym jak bardzo ważne są zachowania prewencyjne, mające na celu ochronę życia i zdrowia człowieka.

Czym jest profilaktyka?

Specjaliści podają, że profilaktyką nazwiemy wszelką działalność człowieka zapobiegającą szkodliwym zjawiskom. Zadaniem procesu jest wspieranie zdrowia fizycznego i psychicznego. W szkołach prowadzi się profilaktykę poprzez towarzyszenie uczniowi w zdobyciu wiedzy o zagrożeniach oraz nabyciu przez nich umiejętności przeciwdziałania tym zagrożeniom. Profilaktyka obejmuje edukację z zakresu zachowań ryzykownych zwiększających ryzyko chorób oraz społecznych i psychologicznych konsekwencji. Do zachowań ryzykownych zaliczymy: spożywanie alkoholu, używanie środków psychoaktywnych, zachowania przestępcze i agresywne, palenie tytoniu oraz różnego rodzaju uzależnienia. Czynnikami chroniącymi przed zachowaniami ryzykownymi będą silna więź z rodziną, poszanowanie norm, chęć cieszenia się zdrowiem przez wiele lat.

Dbajmy o zdrowie!

Jedną z możliwości profilaktyki chorób jest po prostu troska o własne zdrowie. Możemy wyróżnić tutaj kilka punktów:

– zbilansowana dieta o odpowiedniej kaloryczności i ilości składników odżywczych (białko, tłuszcz, węglowodany). Dieta powinna być dobrana do wieku, charakteru wykonywanej pracy, stanu zdrowia.
– regularna aktywność fizyczna odpowiednia do wieku pacjenta, jego sylwetki i stanu zdrowia.
– zachowanie równowagi psychicznej, czyli umiejętność radzenia sobie ze stresem.
– wykonywanie okresowych badań profilaktycznych, regularne wizyty u specjalisty, przestrzeganie zaleceń podczas choroby.
– techniki relaksu, które powodują wyciszenie organizmu i odstresowanie po ciężkim dniu.

W tej zakładce znajdą Państwo różnorodne porady dotyczące ochrony zdrowia przed chorobami skóry, wypadaniem włosów czy innymi chorobami często spotykanymi u pacjentów.

 

 

Łysienie – przyczyny

Na początek trochę danych naukowych. Na skórze głowy włos rośnie z przeciętną szybkością sięgającą 1-1,5 cm na miesiąc przez okres od 3 do 5 lat, a następnie… wypada. Równocześnie, w…

Czytaj dalej Łysienie – przyczyny
0 Komentarzy

Lato pod znakiem witaminy A

Witamina A (zwana również retinolem lub beta-karotenem) pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Wpływa na wzrok (jej niedobór powoduje m.in. „kurzą ślepotę”), na wzrost, działa przeciwnowotworowo, wzmacnia układ odpornościowy, chroni…

Czytaj dalej Lato pod znakiem witaminy A
0 Komentarzy