Ciąża

Ciąża to stan, który całkowicie zmienia ciało kobiety oraz wprowadza wiele zmian w życiu obojga partnerów. Wiele kobiet czuje się w ciąży bardzo dobrze, lecz niektóre z nich mają przez cały okres nieprzyjemne objawy. W trakcie ciąży trzeba regularnie chodzić do prowadzącego lekarza i wykonywać wszystkie zalecone badania krwi. Warto zadbać również o dobre samopoczucie oraz zbilansowaną dietę przyszłej mamy.

Jakie są objawy ciąży?

Najczęściej wymienianym objawem ciąży jest brak miesiączki w terminie. Warto jednak zwrócić uwagę, że plamienie z dróg rodnych może występować nawet podczas ciąży. Do pozostałych objawów zaliczymy: tkliwość piersi, zawroty głowy i omdlenia, nadwrażliwość na zapachy, poranne mdłości, bóle głowy i pleców, zmęczenie, nadmierna senność, zmiana smaku, podwyższona temperatura ciała, częste wizyty w toalecie spowodowane uciskiem na pęcherz. Ostatecznym potwierdzeniem ciąży jest pozytywny test ciążowy oraz wizyta u ginekologa.

Zmiany w ciele kobiety podczas ciąży

Początkowo zauważymy przyrost masy ciała w okolicy brzucha. Kobieta w ciąży może przytyć od 9 do 14 kilogramów w ciągu 9 miesięcy. U niektórych kobiet ta waga może jednak lekko odbiegać od tych norm. Przyrost masy ciała w ciąży należy kontrolować, ponieważ zmiany mogą być wywołane cukrzycą ciążową, nieprawidłowym funkcjonowaniem łożyska lub nadmiarem kalorii. Z przyrostem masy ciała mogą wiązać się bóle pachwin, bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. U kobiet zaobserwujemy także powiększenie piersi spowodowane przez produkcję pokarmu dla dziecka. Jednym ze skutków zwiększenia masy ciała mogą być rozstępy na skórze.

Jaka powinna być dieta dla kobiety w ciąży?

W trakcie ciąży najlepiej zrezygnować z jedzenia surowego mięsa, ryb i owoców morza. Wyeliminujemy w ten sposób ryzyko toksoplazmozy. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, które dostarczą niezbędnych witamin. Warto zwrócić uwagę na ilość wypijanej kawy, a tłuszcze zwierzęce zastąpić roślinnymi. Najlepiej unikać również cukrów prostych, ponieważ mogą stać się przyczyną cukrzycy ciążowej.

Suplementacja cynkiem w trakcie ciąży

Zarówno organizm osłabiony jak i rozwijający się naznaczony jest zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze, witaminy i związki mineralne. Okres ciąży wiąże się ze znacznym obciążeniem dla organizmu matki wynikającym z…

Czytaj dalej Suplementacja cynkiem w trakcie ciąży
0 Komentarzy

Cynk w diecie przyszłej mamy

  Powszechnie wiadomo, że planując macierzyństwo szczególną rolę u przyszłej mamy stanowi dbałość o zdrowie. Wraz z przekazaniem nowego życia matka przekazuje płodowi wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i zawarte w…

Czytaj dalej Cynk w diecie przyszłej mamy
0 Komentarzy